Sirje Eelma näitus Vabaduse galeriis

Share this...
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter

Olete oodatud Sirje Eelma näituse “Bottobaapa” avamisele Vabaduse galeriis reedel, 5. aprillil kell 17.
Näitus on avatud 5. – 24. IV 2019.

Sirje Eelma on pealkirjastanud Vabaduse galerii projekti salapäraselt “Bottobaapa”. Krüptilise pealkirja juures ei ole vaja otsida ei siseringi ega ka kultuurilisi salatähendusi, tegemist on Vene Föderatsiooni aladele jääva Karjala kohaga Vottovaara ehk Vottomäega. Kultuuriline nihe on selles küll, sest kirillitsas kirjutatuna näeb Vottovaara just selline välja.
Vottovaaraga ei ole kunstnikul küll otseselt isiklikku seost, seda metsiku loodusega põhjamaist paika, kunagiste saami jumalate maad külastas kunstniku tütar koos sõpradega, kes nagu Eesti noor põlvkond ei oska vene keelt ega tunne kirillitsa tähti. Kunstnikku jäi kummitama kentsakas sõna. Kuid enam, kui kummaline sõna ja sellest tulenev kultuuriline nihe, jäid Sirje Eelmad kummitama sealsed kivimürakad, megaliidid, mis püsisid mäe kaldal vaid väikeste kivide najal, nii öelda muistse väe najal. Varasematest laplaste ja saamide paikkkondade külastustest Soomes ja Norras, eelkõige sealsest karusest tundra ja kivijõgedega maastikust on Eelmal tekkinud aastakümnete vältel sõltuvus.
“Bottobaapat” võib vaadata kui kummardust saamidele ja laplastele, eelkõige aga ürgsele loodusele, mis mujal Euroopas kipub lootuselt kaduma. Aga selle taga peitub imetlus vaid looduses ilmneva tasakaalustava jõu vastu. Väljapanek koosneb graafilistest lehtedest, mille trükkimiseks on kunstnik kasutanud vanu trükiplaate, et siis struktuuride ja pindade kombineerimisega näidata olnut värske kogemuse kaudu teistsuguses valguses. Vottovaara kividesse ja kividele on lisandunud inimese jäljed nii otseselt inimesekujutisena kui ka kaudsemalt värvide ja pindadena. Vottovaara piirkonnast on arheoloogid leidnud 5000-6000 aasta vanuseid kaljujooniseid, mitte ühe, vaid tuhandeid.
Sirje Eelma näitusel on ka kaks külalist. Terje Ojaveri kivid on seekord eksponeeritud seinal, moodustades Eelma graafiliste lehtedega ühise komplekti ja tuues sealsed kahemõõtmelised kujutised ruumi. Väljapanekul on ka Vottovaara ekspeditsiooni video, mis, küll töödelduna, toob sealse õhustiku Sirje Eelma tõlgenduste kõrvale.

Graafiku haridusega Sirje Eelma on Eesti kunstis tegutsenud juba ligi nelikümmend aastat, 1980ndatest hakkas ta osalema ka rahvusvahelisel graafikasuurnäitustel. Aktiivse näitusetegevuse kõrval on ta korraldanud ka ise näitusi nii Eesti kui ka väljaspool. Koos Rait Präätsaga korraldasid nad “Kunstisuve” programmi aastatel 1995 – 2008.

Share this...
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht