Selgus Põltsamaa avaliku ruumi arhitektuurikonkursi võitja

Share this...
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter

unspecifiedPõltsamaa avaliku ruumi arhitektuurivõistlusel pälvis esikoha töö märgusõnaga “Roosilinn“, mille autorid on arhitektid Ott Alver, Alvin Järving, Mari Rass ja Kaidi Põder arhitektuuribüroost Arhitekt Must. Arhitektuurikonkursi eesmärgiks on leida ruumiline lahendus Põltsamaa Kesk ja J. Kuperjanovi tänavatele ning seda ümbritsevale linnaruumile.

„Võidutöö lahendus toob ilmekalt välja Põltsamaa linna olulisemad märgid: roosid, veini ja sillad,“ sõnas Põltsamaa linnapea Jaan Aiaots. „Kesklinn on saanud jalakäijasõbraliku moodsa ilme ja eriti põnev on roosivarsi meenutav looklev valguslahendus. Leian, et võidutöö on loonud vajalikud seosed linna erinevate osade vahel. Projekti etapiliselt ellu viies saab Põltsamaa väärika, kvaliteetse ja meeldejääva linnakeskuse.“

Žürii otsustas anda peapreemia uut identiteeti ja ruumi loova lahenduse eest. Žürii põhjenduses seisab, et võistlusala on tervikuna hästi läbi töötatud ja arengupotentsiaali lahendusega edasitöötamiseks on piisavalt. Kavandi kontseptsioon ei rajane ajalool ega hoonestusel, vaid tekitab praeguste oluliste kujundite abil uue ja meeldejääva linnakeskuse, olles inspiratsiooni saanud Roosisaarest.

Tulevase linnakoe moodustavad värvilise katendiga roosiväljakud, mida seob roosi varsi meenutav teedevõrk. Õhufotolt on roosikujundid nähtavad, jalakäijate tasandil toetavad neid jutustatavad lood. Samuti on sümpaatne väljakute kaudu planeeritav ringliiklus. Tänava avalikus ruumis liikumine on mõtestatud aktiivsete kohtadega nagu elamusi loov matkarada. Efektne on ka valgustusega ruumilise seose tekitamine.

Võidutöö meeskond pälvis preemia suurusega 6000 eurot.
Teise koha preemia (5000 eurot) vääriliseks tunnistati töö märgusõnaga „Rokokoo“ – autorid Ivar Lubjak ja Maria Pukk arhitektuuribüroost OAAS Arhitektid.

Ideekavandite vähesust ja kvaliteeti arvestades otsustas žürii jagada auhinnafondi ümber ning anda välja kaks ergutuspreemiat ja mitte anda välja kolmanda koha preemiat. Ergutuspreemiad (kumbki 2000 eurot) läksid kavanditele märgusõnadega “Paala jõest ülalpool” – autorid Mihkel Urmet, Triin Lehtmets, Siim Kaljumäe arhitektuuribüroost TEMPT ja “Väike Pinge” – autorid Juhan Teppart ja Inke Brett-Eek arhitektuuribüroost Eek & Mutso.

Preemiad kogusummas 15 000 eurot maksab välja Põltsamaa linnavalitsus. Võistluse eesmärk on koostada lahenduse alusel tänavate ehitusprojekt ja laiema ala valgustusprojekt. Võistlusele esitati neli ideekavandit.

Põltsamaa avaliku ruumi arhitektuurivõistlus oli neljateistkümnes lõppenud võistlus „Eesti Vabariik 100“ arhitektuuriprogrammi „Hea avalik ruum“ raames, mille eesmärk on taasaktiveerida riigi 100. sünnipäevaks suuremates keskustes olulised keskusepiirkonnad. Avaliku ruumi organiseerimise, atraktiivseks ja kogemuslikuks muutmise abiga antakse elanikele võimalus ja põhjus kasutada seda ruumi sagedamini. „Eesti Vabariik 100“ arhitektuurivõistlusi rahastab Riigikantselei ja korraldab Eesti Arhitektide Liit koostöös 15 kohaliku omavalitsusega.

Võistlustöödega saab tutvuda siin

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht