Sarja “Kõrvaring” avakontserdil kõlab modernne klassika

© Rene Jakobson / renejakobson@hotmail.com

TKO25. Hooaja lõppkontsert

Tallinna Kammerorkestri alustab uue kontserdisarjaga „Kõrvaring“ ning toob EMTA uude kontserdisaali muusika, mida Eestis harva kui üldse esitatakse. Avakontserdil 9. novembril kõlab modernne klassika tippviiuldaja Hugo Ticciati, tšellisti Julian Arpi ja Tallinna Kammerorkestri esituses.

Uus kontserdisari „Kõrvaring“ intrigeerib pealkirjaga, kutsudes kuulajaid üles laiendama muusikalist silmaringi. Idee pärineb dirigent Tõnu Kaljustelt, kes julgustab nõudlikke muusikahuvilisi otsima peavoolust laiemaid muusikakogemusi.

“Kõrvaringi” esimesel kontserdil tulevad esitamisele teosed muusikamaailma suurkujudelt Igor Stravinskilt, Philip Glassilt ja Iannis Xenakiselt. Need on autorid, kelle looming juba nende eluajal mõjutas 20. sajandi muusikalisi suundumusi.

Kavas on ka olulisuselt Arvo Pärdiga võrreldava Läti helilooja Pēteris Vasksi ja tema kaasmaalase Artūrs Maskatsi teosed. Mõlemad on rahvusvaheliselt tuntuimad ning enim mängitud kaasaja Läti heliloojad.

Kontserdi kava on tehniliselt keerukas ning see on üks põhjus, miks neid teoseid Eestis harva esitatakse. Kavas olevatest teostest nii mõnigi kõlab siinmail esmakordselt:
• Philip Glass „Company”
• Artūrs Maskats Concerto Grosso
• Pēteris Vasks „Vientuļais eņģelis” („Üksildane ingel“)
• Iannis Xenakis „Voile“
• Igor Stravinski Concerto in D „Basel“

Nõudliku kavaga näitavad oma võimeid Tallinna Kammerorkester ja modernse muusika tõelised virtuoosid. Viiulil ja dirigendina astub üles Tallinna Kammerorkestriga varemgi koostööd teinud Hugo Ticciati, kes on Rootsi kaasaegse muusika festivali „O/MODƏRNT“ eestvedaja. Ticciati ja orkestriga jagab lava tšellovirtuoos Julian Arp, kes on Vene legendaarse tšellisti Boris Pergamenštšikovi üks viimaseid õpilasi.

Tallinna Kammerorkester, asutatud 1993. aastal, on Eesti ainus püsikoosseisuline keelpilliorkester. Tallinna Kammerorkestri repertuaaris on esindatud nii baroki-, klassitsismi- ja romantismiajastu muusika kui ka 20. ja 21. sajandi heliloojate looming, sealhulgas vähemtuntud teosed ja uudisteoste esiettekanded. Orkestri moodustavad hinnatud keelpillimängijad, kes astuvad regulaarselt üles ka solistide ja kammermuusikutena. Tallinna Kammerorkestri asutaja ja kunstiline juht on Tõnu Kaljuste.

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht