Saariaho festival 13.-14. veebruaril Kanuti gildi saalis

Share this...
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter

Kammermuusikute kontserdisarja „Heli ja keel“ hooaja aukülalise, soome kuulsaima nüüdishelilooja Kaija Saariaho ja kolme eesti helilooja – Arvo Pärdi, Jüri Reinvere ja Helena Tulve muusikat esitavad tippmuusikud Eestist ning välismaalt: sopran ja harfimängija Arianna Savall (Hispaania) ja flötist Camilla Hoitenga (USA). Festivalil osalevad kõik autorid.
Festivali avakontserdil „Peeglid“ L, 13. II kell 17 Kanuti gildi saalis kõlavad vaheldumisi Arvo Pärdi ja Kaija Saariaho teosed, mis on helikeelelt küll väga erinevad, kuid kus võib leida huvitavaid seoseid. Kontserdil kõlab Eesti esiettekandes Arvo Pärdi teose „Vater unser” versioon keelpillikvintetile ja sopranile.
Festivali teise kontserdi „Igatsus“(P, 14. II kl 16 samas) rõhuasetus on elektroonilisel muusikal, mis on olulisel kohal kontserdi mõlema autori – nii Kaija Saariaho kui ka Jüri Reinvere loomingus. Festivali lõppkontserdil „Mäng“ (P, 14. II kl 19 samas) kõlab Kaija Saariaho muusikaga kõrvuti Helena Tulve muusika ja nende kõlamaailmades võib leida teatud lähedust.
„Heli ja keel“ festivali põhirõhk on seekord mitte niivõrd heli ja keele, kuivõrd erinevate helikeelte kõrvutamisel. Siiski on festivali kavas palju teoseid, kus tekstil oluline roll. Kontsertidel kõlav muusika on seotud Ernst Enno, Jüri Reinvere , Eino Leino, Arseni Tarkovski, Amin Maaloufi, Francesco Petrarca, Guillaume Apollinaire`i  ja Shahab al-Din Yahya ibn Habash Suhrawardi tekstidega ning katkenditega pühakirjadest. Seni eesti keeles avaldamata tekstidest on tõlked teinud Maarja Kangro, Jürgen Rooste ja Doris Kareva. Tekstid on kontsertidel erineval moel esile tõstetud.
Sarja „Heli ja keel“ Saariaho festivali kolmel kontserdil astuvad üles Tallinna Kammerorkestri muusikud: kontsertmeistrid Harry Traksmann (viiul), Laur Eensalu (vioola), Leho Karin (tšello) ja Olga Voronova (viiul), Egert Leinsaar (viiul), Theodor Sink (tšello),  ERSO kontsertmeister Triin Ruubel (viiul), kontrabassirühma kontsertmeister Mati Lukk (kontrabass), Helsingi Filharmoonia orkestri vioolarühma kontsertmeister Andres Kaljuste (vioola), EMTA puhkpilliosakonna juhataja Toomas Vavilov (klarnet), Ene Nael (klavessiin), Kammermuusikute kunstiline juht Diana Liiv (klaver), Kristi Mühling (kannel), Tammo Sumera (elektroonika), Paolo Girol (video), Vox Clamantis, Jaan-Eik Tulve (dirigent), Jaanika Kuusik (sopran), Kadri Tegelmann (metsosopran), EMTA Nüüdismuusika ja improvisatsioonikeskuse juhataja Taavi Kerikmäe (klaver), Liina Olmaru (eelsalvestatud tekst) ning väliskülalistena Arianna Savall (sopran, Hispaania) ja Camilla Hoitenga (flööt, USA).

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht