Raimond Kaugveri laagrikogemused kirjades ja kirjanduses

Eesti TA Underi ja Tuglase Kirjanduskeskuse teadusseminar toimub neljapäeval, 26. novembril kell 11 Eesti Keele Instituudi maja II korruse väikeses saalis aadressil Roosikrantsi 6.
Teema: „Raimond Kaugveri laagrikogemused kirjades ja kirjanduses“
Esineb dr Eneken Laanes

“Igat viletsust ja häda hästi kirjeldada võib ainult see, kes tema keskel seistes on võinud siiski olla ainult hoolikaks kõrvaltvaatajaks. Enda alandust ja viletsust ei saa suruda ühtegi loomingulisse vormi, see on liiga piinlik ja häbistav asi.”
Raimond Kaugver, 4. august 1948

Raimond Kaugver on käsitlenud oma kogemusi Vorkuta vangilaagris mitmetes ilukirjanduslikes teostes, mille kirjutamis- ja avaldamislugu on olnud sama kirju ja segane nagu eesti laagrikirjandusel üldiselt. Tema esimene ainult Siberi-kogemusele keskenduv tekst “Kirjad laagrist” ilmus 1989. aastal, aga selle novellid on autori eessõna andmeil kirja pandud juba laagris. Samas jäi 1980. aastate lõpu repressioonide avalikustamise buumis üllitamata laagris alustatud ja vahetult pärast vabanemist lõpetatud hoopis teises võtmes romaan “Põhjavalgus”, mis tuli trükis välja alles 2010. aastal. Õnnekombel on aga säilinud ka Kaugveri kirjad aastatest 1947–1949 oma tulevasele naisele Sigrid Kurvisele. Nende allikate võrdlev lugemine pakub vapustavalt huvitava sissevaate laagrikogemuse ilukirjanduseks vormimise probleemideringi.

***
Dr Eneken Laanes töötab Eesti TA Underi ja Tuglase Kirjanduskeskuses vanemteadurina ning Tallinna Ülikoolis  võrdleva kirjandusteaduse dotsendina. Tema peamisteks uurimissuundadeks on  eesti kirjandus, traumakirjandus, ajalooline romaan, mälu-uuringud (traumateooria, kultuurimälu teooriad), kultuurianalüüs ning esteetika ja poliitika.

Eesti Teaduste Akadeemia
Underi ja Tuglase Kirjanduskeskus
Roosikrantsi 6
10119 Tallinn
Tel +372 6443 147
www.utkk.ee

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht