Rahvusvahelisel fotoonikapäeval näidatakse valguskatseid

Share this...
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter

21. oktoobril 1983. aastal kiideti heaks valguse kiiruse väärtus 299 792 458 m/s – selle sündmuse auks tähistatakse seda päeva kui rahvusvahelist fotoonikapäeva. Sel kuupäeval tähistatakse fotoonikapäeva teistkordselt ka Eestis: Tartu ülikooli füüsika instituut avab huvilistele oma uksed, näitab valguskatseid ning tutvustab viimase aja saavutusi ja valdkonna arenguid Eestis.
Fotoonikapäeva ühe korraldaja, Tartu ülikooli füüsika instituudi fotoonikaklastri esindaja Sandhra-Mirelle Valdma sõnul on Euroopa kogukond valinud fotoonika üheks tulevikku suunatud võtmetehnoloogiaks ning selle teadvustamiseks korraldatakse 21. oktoobril üle terve maailma sündmusi teema olulisuse ja potentsiaali tutvustamiseks.

TÜ füüsika instituudi üliõpilaste ja teadlaste fotoonikaalased teadmised ja oskused on maailmas saanud tunnustust mitmel mainekal konkursil. Nii tutvustatakse fotoonikapäeval valdkonda muu hulgas nende edulugude kontekstis. Ühte edulugu avatakse näiteks üliõpilaste näitel, kes mõtlesid rahvusvahelise võistluse jaoks välja, kuidas võltsida kujutletava tulevikuraha holograafilisi turvaelemente. Oma lahendusega võitsid nad noorima meeskonnana Saksamaal toimunud rahvusvahelisel võistlusel „Open Research Challenge“ fotoonika tehnoloogia kategoorias esikoha.

Tutvustamisele tuleb ka võistlusülesanne ja lahendus, millega füüsika instituudi doktorandid ja teadlased hiljuti Harvardi ülikooli ees rahvusvahelise kõrglahutus-mikroskoopia tarkvara loomise võistluse 3D mikroskoopia kategoorias võitsid.

Sõna fotoonika tuleb sõnast footon, mis on vähim võimalik valguse osake. Selle mõistega tähistatakse nii tööstussektorit kui ka teadusharu, mis tegelevad tehnoloogiatega valguse tekitamiseks (nt LEDid, laserid), muundamiseks (nt läätsed, optilised kiud) ja neelamiseks (nt päikesepatareid, CCD detektorid).

Fotoonikapäeva korraldavad Tartus Tartu ülikooli füüsika instituudi fotoonikaklubi, Eesti Füüsika Selts ja Teadusbuss koostöös Eesti fotoonikaettevõtete ja Balti fotoonika klastriga ning selle korraldus koordineerib üle maailma Euroopa fotoonikatööstuse konsortsium. Sündmus leiab aset 21. oktoobril 2016 algusega kell 12 Tartu ülikooli füüsika instituudis. Kõik huvilised, sh gümnaasiumiõpilased on sündmusele oodatud.

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht