Rahvusraamatukogu tähistab „Tõe ja õiguse“ 90. aastapäeva

Share this...
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter

Rahvusraamatukogus on avatud Anton Hansen Tammsaare „Tõe ja õiguse“ 90. aastapäeva tähistav näitus „Illustreeritud „Tõde ja õigus““. Näitusel on eksponeeritud raamatu köited koos Ott Kangilaski ja Herald Eelma originaalillustratsioonidega Eesti Rahvusraamatukogu kogudest.
Ott Kangilaski (1911–1975) oli graafik ja publitsist. Viljaka raamatuillustraatorina kujundas ta 1930. aastatel Arbujate teoseid. Pärast Teist maailmasõda illustreeris lasteraamatuid, seejärel A. H. Tammsaare „Tõe ja õiguse“ kõik osad (1952–1957, akvarell ja pliiatsijoonistus) ning „Põrgupõhja uus Vanapagan“. O. Kangilaski on illustreerinud ka „Kalevipoja“ (koos Alo Hoidre, Richard Sagritsa, Richard Kaljo ja Edith Parisega).
Herald Eelma (s. 1934) on graafik. Raamatukunsti alal äratasid esimesena tähelepanu A. H. Tammsaare „Tõe ja õiguse“ puugravüürillustratsioonid, kaanevinjetid ja ümbrispaberid (1964–1969). Eelma tutvustas end nende illustratsioonide kaudu kui rahulikku, elu ja elunähtusi kainelt vaatlevat kunstnikku. 1970. aastate algupoole lõi Eelma sulejoonistused Jaan Krossi luulekogule „Voog ja kolmpii“ ning Selma Lagerlöfi raamatule „Nils Holgerssoni imeline teekond läbi Rootsi“. Suurtöö on „Kalevala“ illustreerimine (1985, pliiatsijoonistus). Lastekirjandusest on silmapaistvamad Martti Haavio „Kalevala lood“ ja F. R. Kreutzwaldi „Põhja konn“ (mõlemad 1981).
Jaan Vahtra (1882–1947) oli maalikunstnik, raamatugraafik, kirjanik ja pedagoog. 1920. aastate keskel pühendus ta raamatugraafikale. Värskendas eesti raamatukunsti Johannes Barbaruse luulekogu „Geomeetriline inimene“ (1924) kubistlike illustratsioonidega. Lõi peamiselt raamatukaasi ja saavutas lakooniliste vahenditega, sh värvikontrastidega (eelistas musta ja punase ühendust) ekspressiivse üldmõju. Geomeetrilises laadis punase ja mustaga on kujundatud ka näitusel väljas olev „Tõe ja õiguse“ köite esitrüki kaas.
Aastapäeva auks on A. H. Tammsaare muuseum, Vikerraadio ning Eesti Raamatukoguhoidjate Ühing välja kuulutanud 30. oktoobrini 2016 kestva hääletusvõistluse „Tõe ja õiguse“ lemmiktegelase valimiseks. Lisaks tegelaskujude hääletusele kõlavad alates 20. septembrist 39 päeva järjest Vikerraadios tuntud inimeste esituses lühikesed tsitaadid romaani igast peatükist.
Näitus asub 3. korruse trepigaleriis ja on avatud kuni 16. veebruarini.

Share this...
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht