Projekti „Kunst „nähtavaks“!“ esitlus ja avamine Adamson-Ericu muuseumis
Reedel, 8. detsembril kell 15.00 toimub Adamson-Ericu muuseumis projekti „Kunst „nähtavaks“!“ esitlus ja pidulik avamine. Projekt võimaldab vaegnägijatel ning pimedatel esmakordselt kogeda kunstnik Adamson-Ericu loomepärandit. Projekti käigus loodud materjali kasutades saavad nägemispuudega inimesed kuulmis- ja kompimismeele abil tutvuda kunstniku teoste ja isikumuuseumiga.
Muuseumi ajendas projekti algatama soov pakkuda nägemispuudega inimestele võimalust tutvuda heatasemelise eesti kunstiga. Spetsiaalselt pimedatele ja vaegnägijatele kunsti kogemiseks loodud vahendite väljatöötamisse on panustanud erialaspetsialistid ja partnerid ning tööprotsess on kestnud kaheksa kuud.
„Kunst „nähtavaks“!“ tutvustab Adamson-Ericu loomingu paremikku muuseumi püsinäitusel. Kunstniku teoseid ja sellega ka tükikest eesti kultuuri on nägemispuudega inimestele lähemale toodud helindatud kirjandustõlgete, reljeefsete kunstiteoseid edasiandvate jooniste ja kombatavaks muudetud figuuride vahendusel. Valminud materjal võimaldab tutvuda meistri loominguga erinevatel eluperioodidel ning tajuda teoste valmimisel kasutatud kunstitehnikaid.
Pimedad ja vaegnägijad saavad muuseumi püsinäitusel tutvuda järgmiste Adamson-Ericu teostega: „Serenaad“ (1924, õli, lõuend); „Viiul ja vest“ (1933, õli, lõuend); vaip (1937, vill, lina, flossa, koopia originaalkavandi järgi 1992); mööblikomplekt (1938, puit, intarsia); dekoratiivmaal kohvikule Tallinn (1967–1968, õli, puitkiudplaat). 1938. aastal loodud söögitoalaua intarsiatehnikas mustri ainetel on valminud ka kombitavad reljeefsed figuurid. Tehtule tuginedes valmib 2018. aastaks spetsiaalne haridusprogramm nägemispuudega lastele.
Adamson-Ericu muuseumi projekt „Kunst „nähtavaks“!“ on osa Eesti Kunstimuuseumi programmist „Muuseum puudutab“, mille eesmärgiks on spetsiaalsete programmide ja abistavate vahendite loomisega viia kunst ja näitused erivajadustega inimesteni. Adamson-Ericu muuseumile oli moraalseks toeks ja eeskujuks eelkõige Kadrioru kunstimuuseum. Samuti saadi innustust 2013. aastal Adamson-Ericu muuseumis tehtud „Ligipääsetavuse analüüsist“, mille koostamisel oli üks paljusid osapooli Eesti Pimedate Liit.
Projekti teostajad: Liisi Selg (projektijuht), Sülvi Sarapuu (konsultant), Zoja Triin Truumets (kirjeldustõlked), Inga Heamägi (joonised ja graafika), Lauri Kaldoja (helindamine), Klaire Kolmann (keeletoimetus).
Nõustajad: Ülle Kruus (Eesti Kunstimuuseum – Adamson-Ericu muuseum), Marja Kivihall (Eesti Pimedate Raamatukogu), Jane Meresmaa-Roos (Eesti Kunstimuuseum – Kadrioru kunstimuuseum), Siim Soopõld (Ossmet OÜ), Artur Räpp, Raili Ilves.