Prof Andres Metspalu pälvis Balti Assamblee teaduspreemia

Balti Assamblee rahvusvaheline žürii otsustas teaduspreemiaga tunnustada TÜ Eesti geenivaramu direktorit Andres Metspalut tema innovaatilise, mitmekülgse ja pikaajalise panuse eest geenitehnoloogias ja molekulaardiagnostikas. 5000-eurone preemia antakse teadlasele üle 9.-10. novembril Tallinnas toimuval Balti Assamblee kohtumisel.
Professor Andres Metspalu tulevikku suunatud ideede ja pikaajalise töö tulemusena on loodud ning arendatud Eestile biopank –  Tartu ülikooli Eesti geenivaramu. Tänasel päeval on geenivaramus hoiul 52 000 geenidoonori andmed, ehk 5% Eesti täiskasvanud elanikkonnast. Sellise rahvusvaheliselt olulise suuruse ja tähtsusega andmepanga olemasolu on asetanud Eesti maailma genoomiteaduse kaardile ja loonud eeltingimused personaalse meditsiini juurutamiseks Eestis.

Professor Andres Metspalu on biopankade programmi üks algataja ja üleilmse biopankade konsortsiumi P3G asutajaliige ning selle üks direktoritest. Ta on osalenud mitmete mainekate teadusajakirjade toimetuse töös; kuulunud teadusnõukogude, juhtkomiteede ja ekspertnõukogude liikmete hulka; on Euroopa komisjoni ERC paneeli ekspert ning mitmete riikide teadusprojektide ekspert; samuti Euroopa teaduse teadusekspert Brüsselis.

Prof Metspalu oli ühtlasi Tartu ülikooli molekulaar- ja rakubioloogia instituudi biotehnoloogia õppetooli rajaja ja juhataja ligi 25 aastat ning tal on märkimisväärne roll geenitehnoloogia kui eriala ja õppesuuna tekkimisel ning arengul ülikoolis ja Eestis tervikuna. Samuti on tal oluline panus molekulaarse diagnostika juurutamisel Tartu ülikooli kliinikumis, kus ta rajas ja juhatas üle 10 aasta TÜ kliinikumi molekulaardiagnostika keskust.

Prof Andres Metspalu teadustöö on olnud väga edukas, tema kaasautorlusel on ilmunud  üle 400 rohkelt viidatud teadusartikli ja raamatu peatüki. Ta on vedanud ka Balti teadlaste koostööd inimese geneetika alal, mille tulemusena on ilmunud nii teadusartiklid kui saadud uurimisgrante Euroopa Liidust.

Prof Andres Metspalu juhendamisel (ja kaasjuhendamisel) on tänaseks kaitstud Tartu ülikoolis 22 doktoriväitekirja ja ta on oponeerinud doktoriväitekirju nii Eestis, Lätis, Leedus kui Hollandis.

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht