Pärandtehnoloogia konverentsil kohtuvad oma ala tipud üle Euroopa

12.-13. novembril toimub Viljandis Pärimusmuusika Aidas TÜ Viljandi kultuuriakadeemia rahvusliku käsitöö osakonna 25. juubelile pühendatud rahvusvaheline pärandtehnoloogia konverents “Rahvusliku käsitöö uurimine: sihid ja meetodid kõrghariduses”. Kahepäevase konverentsi vältel teevad ettekanded pärandi, käsitöö ja hariduse teemadel üle 35 valdkonna uurija kaheksast erinevast riigist.
Traditsiooni ja pärandit mõistetakse sageli kui pelgalt minevikust pärit kultuurielementide säilitamist tänapäeval. Rahvusliku käsitöö all peetakse Viljandi kultuuriakadeemias silmas mustreid, värve, materjale, tööriistu, tehnikaid, oskusi ja vaikivat teadmist, mida omandatakse eelnevalt põlvkonnalt koos tegutsedes, nii nagu õpitakse emakeeltki. Seetõttu on traditsioon alati ka kultuurilise suhtluse, uude ümbrusesse sobitumise ja tehnoloogiliste uuenduste tulemus.
Konverents keskendub pärandtehnoloogia õpetamise ja uurimise eesmärkidele ning meetoditele kõrgharidusõppes. Rahvuslik käsitöö akadeemilises keskkonnas tähendab õpetamist, kõrgetasemelise teadustöö tegemist ja loominguliste projektide elluviimist. See eeldab uusi õpetamis- ja uurimismeetodeid, ühendades nii loodusteaduste, humanitaaria kui sotsiaalteaduste eri distsipliinide teadmisi. Traditsioonilisi käsitöötehnikaid õpetatakse ja uuritakse vaid üksikutes Euroopa kõrgkoolides ning seetõttu kujuneb selleaastasest foorumist ainulaadne rahvusvaheline areen antud teemade arutamiseks.
Konverentsi üks peaesinejatest, Gunnar Almevik, on Rootsi Göteborgi Ülikooli konserveerimise professor, kes keskendub oma uurimistöös traditsioonilise elukeskkonna ja ehituspärandi kultuurilisele mõtestamisele. Teine peaesineja BBC telestaarist Swansea Ülikooli dotsent Alexander Langlands innustab oma ettekandes vaatlema käsitööd ajaloolises kontekstis ning leidma seeläbi käsitööle sotsiaalselt ja majanduslikult elujõulisi tänapäevaseid kasutusalasid.
Rahvusliku käsitöö osakonna juhataja Ave Matsini sõnul võib traditsioonilise käsitöö uurimine ja arendamine kõrgkooli tasemel esmapilgul tunduda küsitava tegevusena. ,,Osakonna veerandsaja aasta pikkune kogemus aga näitab, et vanad oskused ja teadmised on aktuaalsed ka tänaste regionaalmajanduslike ning ökoloogiliste probleemide lahendamisel,” lausus Matsin. ,,Kõrgkoolide roll traditsiooni taasmõtestaja ja teenäitajana on seejuures väga oluline ning mul on siiralt hea meel, et konverentsil osalevad samu väärtusi jagavad kolleegid üle kogu Euroopa,” rõõmustas Matsin.
Pärandtehnoloogia magistriõppekava programmijuhi Kristi Jõeste sõnul on konverentsi põhirõhk praktiliste kogemuste vahetamisel. ,,Konverentsi programm pakub osalejatel võimalust arutleda pärandtehnoloogia õpetamise ja uurimise probleemide üle ning värskete suundadega end kurssi viia,” ütles Jõeste. ,,Käsitööuurijatele ja -praktikutele toimub sellelaadseid konverentse haruharva ja seekord tuleb see lausa koju kätte!” lisas ta.
Lisaks tutvustatakse foorumil digitaalsel kujul osakonna aastakirja Studia Vernaculat, käsitöö, oskuste ja ainelise kultuuripärandi uurimisele keskendunud parimate artiklite inglisekeelset kogumikku.
Konverentsi töökeeleks on inglise keel.
Pärandtehnoloogia konverentsi toetab Eesti Kultuurkapitali rahvakultuuri sihtkapital, TÜ rahvusteaduste baasfinantseering, Põhjamaade Ministrite Nõukogu Nordplus kõrgharidusprogrammi projekt ,,Traditsiooniline käsitöö kõrghariduses”.
Konverentsiga on võimalik liituda ka kohapeal. Täpsem info ja ajakava konverentsi kodu-lehel: https://sisu.ut.ee/craftconference2019/programme

TÜ Viljandi kultuuriakadeemia rahvusliku käsitöö osakond korraldab pärandtehnoloogia konverentse alates 2013. aastast. Senised kuus eestikeelset konverentsi on keskendunud pärandtehnoloogia seostele erinevate naaberteadustega. Konverentside sihtrühm on akadeemilisest diskussioonist ja valdkonna arendamisest huvitatud praktikud, õppejõud ja uurijad.

 

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht