Paavo Järvi sügishooaeg on rikas tunnustustest ja kontserdireisidest

PRIIT KUUSK

Share this...
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter

Dirigent Paavo Järvi on hooaja algusest siiani saanud juba mitu rahvusvahelist tunnustust ning viibib selle hooaja sügispoolel oma orkestritega aina kontserdireisidel.

Oma viimast hooaega Orchestre de Paris’ peadirigendina alustas Paavo Järvi 9. septembril, võttis seejärel vastu Pariisis oma orkestri ees ka Sibeliuse Ühingu medali, viis orkestri kontserdiks Milano La Scalasse. Siis tegi ta Pariisis orkestri residentsis, Filharmoonia uues suures saalis 19. ja 20. septembril Arvo Pärdi pidulikud ja suurt huvi äratanud juubelikontserdid (Pärdi kõrval oli kavas ka Erkki-Sven Tüüri uusteos).

Peaaegu kogu oktoobri veetis Paavo Järvi Jaapanis, tehes mitme eri kavaga debüütkontserdid (kokku kaheksa, 3.- 24. oktoobrini) Jaapani raadio NHK Sümfooniaorkestri peadirigendi uues ametis Tokyos. Neist viimases kavas kõlas ka Tüüri „Aditus“.

Siis dirigeeris Paavo oktoobri lõpul kolm kava, sh Jörg Widmanni uusteosega, veel Pariisi Filharmoonias ning alustas 6. novembril Orchestre de Paris’ga seitsme kontserdiga ringreisi Euroopa kuulsamates saalides. Kuni 14. novembrini tulid Budapesti järel Viin, Essen, Berliin, München, Frankfurt ja Brüssel. Mitmel pool oli ettekandel Arvo Pärdi „Silhouette“.

Euroopa reisi järel tegi Järvi ühe kontserdi vahepeal Londoni Philharmonia Orchestra ees, alustades siis pikemaajalist tegevust oma praegu ainsa saksa orkestri Bremeni Deutsche Kammerphilharmonie’ga (DKB), mille peadirigent on ta juba 2004. aastast. Orkestri kodusaalis tehti kolm toredat õhtut, kus kavas oli ka Arvo Pärdi „Silouan’s Song“. Kohe jätkus Paavo Järvi käe all siiani kestev ja jätkuv uus muusikareis, nüüd DKB-ga: 30. novembril väljamüüdud Berliini Kontserdimajas (äsja oli ta siinsamas Pariisi orkestriga) ja 1. detsembril Hamburgi esinduslikus Laeiszhalles. Kuigi kavades on veel Beethoveni Viiulikontsert Janine Janseniga, on peatähelepanu Johannes Brahmsi sümfooniatel, sh ka helilooja kodulinnas Hamburgis.

Paavo on saanud mitmelt poolt suurepäraseid arvustusi, ajalehe Süddeutsche Zeitung veebilehes nimetatakse teda „meie aja üheks huvitavamaks dirigendiks“. Teadupoolest on tema repertuaaripoliitika väga läbimõeldud ning ta viib oma kavatsusi läbi suurte tsüklite kaupa.

Nüüd on DKB-l Paavo Järvi juhatusel ees alustatud reisi jätkuna 5. ja 6. detsembril kaks õhtut Viini Kontserdimajas, kummalgi kõlamas kaks Brahmsi erinevat sümfooniat. 8. detsembril ollakse Amsterdami Concertgebouw’s, Beethoveni Viiulikontserdi kõrval Janine Janseniga on Brahmsi Esimene sümfoonia, sama korratakse Pariisi Champs Elysées’ teatris 10. detsembril, ja Euroopas viimasena Baden-Badeni Festivalimajas, muuseas Saksamaa suurimas, 2500-kohalises ooperi-ja kontserdimajas 12. detsembril, kus Brahmsilt on kavas Neljas sümfoonia.

Seejärel viib Paavo Järvi oma saksa orkestri järjekordselt Lõuna-Koreasse, sest juba 16. detsembril on DKB esimene kontsert Daejeoni Kultuuri- ja Kunstide keskuses – siin on aga kavas vaid Robert Schumann, nii ka samad teosed 18. detsembril Söuli Kunstide keskuses: „Overture, Scherzo und Finale“ E-duur, Klaverikontsert a-moll, solistiks 18-aastasena 2006. aasta Leedsi konkursi võitnud Sunwook Kim, ja Sümfoonia nr 4.

Saksa orkester sõidab tagasi kodumaale, Paavo jääb aga Aasiasse, sest vaid neli päeva hiljem algavad tal jõulukontserdid oma uue Jaapani orkestri ees Tokyos – 22. ja 23. detsembril ning 26. ja 27. detsembril jaapanlaste tellitud ja nende poolt armastatud kavaga NHK Hallis. Jõulurõõmuks ja -rahuks on ettekandel Ludwig van Beethoveni Sümfoonia nr 9 d-moll op. 125 koos kuulsa „Oodiga rõõmule“. Mängib NHK Sümfooniaorkester, laulab Kuitachi Muusikakolledži koor ning solistideks jaapani lauljad sopran Maki Muro, metsosopran Etsuko Kanoh, tenor Kei Fukui ja bass Hidekazu Tsumaya.

Sibeliuse medali vääris Paavo Järvi Jean Sibeliuse muusika tutvustamise eest eeskätt Prantsusmaal, selle sai ta vastu võtta oma orkestri kontserdil Pariisi filharmoonias septembris. Seejärel, nüüd just kaks kuud tagasi, valiti ta briti ajakirja „Gramophone“ aasta artistiks. Jaapanis hindas mainekas ajakiri teda oktoobrikuu artistiks fotoga esikaanel, kui tal oli ilmunud NHK orkestri debüütplaat ning toimusid ta debüütkontserdid NHK orkestriga.

Läinud kuu lõpul valiti Paavo Järvi aga prantsuse juhtiva muusikaajakirja Diapason 2015. aasta artistiks. Ajakiri nimetab igal aastal oma kuldauhinnad („Diapason d’Or“) ja nii on Eesti dirigent „Diapason d’Or. Artist d’Année“ laureaat, seda juba teist korda. Auhinnatseremoonia toimus Pariisis 26. novembril, millel Paavo ei saanud osaleda, sest tal oli kontsert Bremenis. Paavo Järvi kodulehe uudistest saab näha-lugeda lingilt ‘The Paavo Project’ palju põnevat vastukajade kohta tema suurepärastele esinemistele ja menule mitmel mandril.

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht