Okupatsioonide muuseum avab 18. jaanuaril näituse “Kuidas Narva Eestiga jäiˮ

Share this...
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter

Foto Lembit Michelson (Eesti Fimiarhiiv EFA.204.0-265954)

Okupatsioonide muuseum avab 18. jaanuaril näituse 1993. aasta Narva autonoomiareferendumist. Näituse juhatab sisse kell 15.00 aruteluring “Kas Narva on Eesti linn?ˮ, kus osalevad ERR-i Narva korrespondent Jüri Nikolajev, endine pikaaegne Narva Kolledži direktor ja tänane Sisekaitseakadeemia rektor Katri Raik ning ajaloolane ja Eesti Kunstiakadeemia professor David Vseviov. Vestlust modereerib Marian Võsumets ning otseülekande teeb Postimees.

Pärast Nõukogude Liidu lagunemist oli suur osa Eesti venekeelsest elanikkonnast olukorras, kus riigivalitsemisse kaasati neid vähe. Mitme olulise seaduse vastuvõtmine Riigikogus põhjustas laialdast pahameelt, kuna kitsendas märkimisväärselt selle grupi võimalusi osaleda poliitika kujundamises või majandustegevuses. Küsimärgi alla oli seatud ka inimeste juriidiline staatus – valdav enamik neist olid nüüd kodakondsuseta isikud.

Sellest ajendatuna toimus piirilinnas Narvas 16.-17. juulil 1993 autonoomiareferendum, mis pidi tagama, et linnavõimud saavad Narva linna territooriumil kasutada vetoõigust Eesti seaduslike võimuorganite väljastatud aktide suhtes. Hoolimata narvakate poolehoiust jäi autonoomia siiski sündimata.

Näituse kuraatori Ivan Lavrentjevi sõnul on tegemist väga omanäolise sündmusega Eesti ajaloos, kuna ei varem ega hiljem ei ole Eesti Vabariigi koosseisu kuuluv omavalitsus oma seadusandlike organitega selliseid arenguid põhjustanud ja nendega niivõrd kaugele läinud. “Selles vastasseisus Eesti Vabariiki esindanud inimesed tõdevad tänapäeval, et olles Narva Eesti koosseisu jätnud, pööras riik selja ega hoolinud aastaid linnas ja linlaste peades toimuvast. Viimastel aastatel räägitakse välis- ja Eesti meedias Narvast kui julgeolekuohust Eesti jaoks, unustades, et suurim kriis seoses Narvaga on juba ajalugu.ˮ

Näitus on Okupatsioonide muuseumis avatud 5. märtsini.

Kuraator: Ivan Lavrentjev
Näituse kujundus ja teostus: Optimist OÜ

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht