Näitus Tšehhi modernismi suurkujust, arhitekt Bohuslav Fuchsist

Share this...
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter

Kolmapäeval, 16. mail kell 18.00 avatakse Eesti Arhitektuurimuuseumi galeriil näitus Tšehhi modernismi suurkujust, arhitekt Bohuslav Fuchsist. Avamisele eelneb Fuchsi elu ja loomingut käsitlev loeng arhitekt Jan Sapáki poolt kell 17.00.

Arhitekt Bohuslav Fuchs (1895–1972) on 20. sajandi tuntumaid Tšehhi arhitekte, kes mängis sõdadevahelisel perioodil olulist osa Brno linna kujunemisel Kesk-Euroopa modernismi tulipunktiks. Praha Kunstiakadeemias õppinud arhitekti elu oli alates 1922. aastast seotud Brnoga, kus järgnevate kümnendite jooksul täitis erinevaid rolle – linna (pea)arhitekt, eduka erapraksise omanik (asutas oma arhitektuuribüroo 1929. aastal) ja sõjajärgselt professor Brno Tehnikaülikoolis, kust ta lõpuks sunniti kommunistliku režiimi poolt lahkuma. Rahvusvaheliselt tuntud ja tunnustatud arhitektina kuulus Fuchs mitmetesse organisatsioonidesse, sh oli Briti Arhitektide Kuningliku Instituudi (RIBA) korrespondentliige, Tšehhi delegaat esimese põlve modernistlikke arhitekte koondaval CIAM-i kongressil ja Rahvusvahelise Elamumajanduse ja Linnaplaneerimise Föderatsiooni (IFHTP) au-aseesimees.

Miks on Bohuslav Fuchsi elutöö nii eriline ja inspireeriv mitte ainult omas ajas, vaid ka tänasel päeval? Arhitekti 120. juubeliks valminud näitus proovib sellele küsimusele vastata portreteerides 12 valitud projekti Fuchsi loomingust, mis on esitatud jooniste, ajalooliste ja uute fotodega ning varustatud praeguste tuntud Tšehhi arhitektide põhjalike kommentaaridega. Kaks Fuchsi kuulsamat maja – hotell Avion (1926–1927) ja Brno linna paviljon näitusteväljakul (1927–1928), mõlemad Brnos – on eksponeeritud ka makettidena.

Näituse avamisele eelneb ülevaatlik loeng Bohuslav Fuchsi elust ja tööst. Lektoriks on arhitekt ja õppejõud, pikka aega Fuchsi loomingut uurinud Jan Sapák Brnost. Inglisekeelne loeng toimub muuseumi seminariruumis I korrusel.

Näituse raames linastub 30. mail kell 18.00 arhitektuurimuuseumis Tšehhi Televisiooni poolt tehtud dokumentaalfilm „Euroopa arhitekt Bohuslav Fuchs” (rež Pavel Jirásek, 2016). Film on tšehhi keeles, inglisekeelsete subtiitritega. Sissepääs tasuta.

Näitus jääb avatuks kuni 19. augustini 2018.

Näituse kontseptsioon ja autorid: Martin Enev, Gabriel Kurtis, Martin Polák, Pavel Jirásek
Näituse korraldaja: Galerie Architektury Brno
Tallinna näitus: Mait Väljas, Koit Randmäe (Eesti Arhitektuurimuuseum)
Tõlge tšehhi keelest: Toomas Tutt

Share this...
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht