Näitus “Sajand eesti tööstuslikku nahkehistööd“

Näitus “Sajand eesti tööstuslikku nahkehistööd“
TLÜ Akadeemilise Raamatukogu galerii
3. märts – 8. mai 2017

Reedel, 3. märtsil kell 17 avatakse TLÜ Akadeemilise Raamatukogu galeriis (Rävala 10) suurnäitus “Sajand eesti tööstuslikku nahkehistööd”, millega raamatukogu tähistab Eduard Taska asumist 1917.
aastal Tallinna Kunsttööstuskooli (tänase Eesti Kunstiakadeemia) naha-, papitöö- ja raamatuköitekoja juhatajaks, millega pandi tugev alus professionaalse rahvusliku nahkehistöö arendamisele. Ühtlasi on näitus esmakordseks katseks tõmmata üldist tähelepanu tänaseks mõnevõrra äraunustatud, kuid olulisele peatükile eesti disaini ajaloos, millega mitmel eestlaste põlvkonnal on tugev isiklik suhe ning mis on kujundanud pikka aega meie ettekujutust nahakunstist ja meie kodu visuaalset identiteeti. Samuti pälvis eesti tööstuslik nahakunst kõrget hindamist rahvusvahelisel areenil. Näituse idee ja kujundus on Rene Haljasmäelt, väljapaneku koostajad ja kuraatorid on Rene Haljasmäe ja Harry Liivrand.

Näitus hõlmab meie tööstusliku nahkgalanterii läbilõiget Taska töökoja sortimendist nõukogude-aegsete ENSV Kunstifondi Kombinaadi (hilisema „ARSi“ naha-ateljee), „Linda“, „Kommunaari“ jt asutuste toodangu ning Eesti Vabariigis uuesti käivitunud ARSi loominguni. Vanimad eksponaadid on 1920. aastatest, uuemad käesolevast kümnendist. Kuna sageli jäi „ARSi“ jt tööstuskombinaatide toodang anonüümseks, on enamik kavandite autoreid siiani kahjuks tundmatud. Teadaolevate kunstnike seas on aga näiteks Eduard Taska, Endel Valk-Falk, Ruuda Maarand, Tiiu Mägar, Kaja Kutti, Silver Anniko, Ella Külv, Esta Voss jt. Nagu väljapanek tõestab, oli eesti nahkgalanterii sortiment ülirikkalik ja meisterlik nii funktionaalselt, kaunistusmotiividelt kui tehniliselt. Naiste käekotid, ridikülid, fotoalbumid, juhiload, järjehoidjad, märkmikukaaned, eri kujuga ehte- ja fotokarbid, kaarditaskud, passikaaned, kirjablokid, prillitoosid, kellarihmad, auaadressid, rahakotid, mapid olgu vaid siinkohal kõige tuntumatest artiklitest mainitud. Väga levinud klišeetrüki kõrval olid  esindatud veel nahavool, põime ja lõiketehnika.

Kui ARSi toodang jäi tiraažilt piirnema sadade eksemplaridega, võisid „Linda“ ja „Kommunaari“ toodete tiraažid küündida tuhandetesse, sest nende kombinaatide toodangut turustati üle kogu Nõukogude Liidu (selles kontekstis spetsialiseerus „ARS“ rohkem unikaalteostele). Juba 1920. – 1930. aastatel Taska poolt käibesse toodud populaarset plastilist lillkirja ja geomeetrilist värvitud pindornamenti hakkas alates 1950. aastate lõpust täiendama stiliseeritud figuurornament ja modernistlikud abstraktsed kujundid, mida omakorda 1960. aastatel rikastasid loovalt linnavaadete ja paikkohtade sümboolika; 1970. – 80. aastatel domineeris pinnadekoreerimises popesteetika. Stilistiline mitmekesisus säilis kuni nahkgalanterii kuldajatu lõpuni – 1990.
aastate alguseni.

Enamus eksponaate pärineb Rene Haljasmäe kogust.

Special thank: Lauri Frei, Tulvi-Hanneli Turo, Katrin Aluve (Balmein OÜ), Kersti Karu, Tiiu Mäger, Kristel Pappel, Marika Vastopä, Harry Liivrand, Ain Tark, kes lahkelt neile kuuluvaid töid näitusele laenutasid.

Tallinna Ülikooli Akadeemiline Raamatukogu Rävala pst 10, 15042 Tallinn
http://www.tlulib.ee
http://www.etera.ee

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht