Näitus “Eksiil maastikes”, Mireya Masó, Marta Marcé (Kataloonia) ja Urmo Raus (Eesti) Uue Kunsti Muuseumis

Share this...
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter

Näitus “Eksiil maastikes”,
Mireya Masó, Marta Marcé (Kataloonia) ja Urmo Raus (Eesti)
Avamine 18.01 kell 17.00
Pärnu Uue Kunsti Muuseumis 19.01.2019-24.02.2019

Eesti kunstnikud, kes peale 1905. aasta revolutsiooni olid eksiilis oma poliitilise meelsuse tõttu, Ahvenamaal ja Norras, vaimustusid Skandinaavia maastike ilust. Eksootilised eksiilmaastikud vabastasid nad kodumaal valitsenud akadeemilisuse kammitsatest ja see eksiil viis eesti kunsti moodsasse ajajärku. Konrad Mägi Norra maastikud on eesti kunstis samaväärse tähendusega kui Cézanne’i maastikud prantsuse omas.

Eesti kunstiajaloos on vahest sümboolseim eksiili maastik, Eduard Viiralti ”Lamav tiiger”, mille kunstnik graveeris Pariisi loomaaias 1937. aastal ja mis kujutab eksootilist tiigrit, põhjamaise kasemetsa taustal. Selles teoses, kus loomaia vangipuur on kunstniku poolt asendatud kodukaskedega, peegeldub paguluses elamise vastuolulisus, vabadus ja vangistus üheaegselt.

Näitus “Eksiil maastikes” on kolmes erinevas paigas, Barcelonas, Haagis ja Berliinis, tegutsevate eripalgeliste kunstnike kogemus maastikest ja eksiilist. Need maastikud on väga erineval abstraktsiooni tasandil. Osa realistlikumad, osa täiesti abstraktsed.

Mireya Maso

Mireya Masó, elas aasta aega koos teadlaste grupiga Antartikas ning tema videod kajastavad selles sümboolses maailma lõpus elamise kogemust.

Barcelonast pärit, Londonis õppinud ja praegu Berliinis elava katalaani kunstniku Marta Marcé teoseid iseloomustab mängulisus, emotsionaalsus ja teatud puhta loomingulisuse otsing.

Üks teoste sari, mida Marcé Pärnus eksponeerib, “Tabula Rasa” on inspireeritud samuti Berliinis eksiilis elanud Arvo Pärdi muusikast. See 2018 valminud maaliseeria on Marcé loomingus vahest üks meditatiivsemaid.

Kultuurilooliselt tähenduslikest maastikest inspiratsiooni saanud Urmo Rausi maalid on mõtisklus maastikest, mis on olnud pelgupaigad ja ühtlasi inspiratsiooni allikad. Mont-Saint Victoire, Haagi düünide motiivid ja eestimaised soosaared on osa 2017-2018. aastal valminud maaliseeriatest.

Urmo RausSamas on Urmo Raus ühendav lüli kolme kunstniku vahel: Pariisis elades leidis ta, lisaks kunstielu keskpunkti Pariisi enda mõjudele, inspiratsiooni just katalaani kunstnike värvi- ja materjalitunnetusest.

Share this...
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht