Naima Neidre isiknäitus “Rändavad mõtted” Viimsi Püha Jaakobi kirikus

Naima Neidre isiknäitus “Rändavad mõtted”
Viimsi Püha Jaakobi kirikus kuni 27.05.2016

Kunstnik Naima Neidre loomingut iseloomustavad tema südamest keerduvad lood, vaated nendele lugudele ja neist hargneva jutustusele. Tema looming on illustratiivne, vormiliselt minimalistlik, mis toetab või õigemini avab tee kunstniku ilmutusliku ja kohati unenäolise sisemaailma juurde.
Kunstnik ise eriti ei soovi avada oma tööde ja töid iseloomustavate kaemuslike pealkirjade siseilma. Ütleb vaid: “Mis ma oskan ütelda, tuleb endal vaadata.” Selline kunstnikule nähtav ja vaatajale saladuslik või siis aimatav salamaailm jääb ometi painama, kisub kuidagi lausa kaasa mõtlema ja julgustab ka vaatajat fantaseerima end olukordadesse, mis unenäoliselt või ilmutuslikult on tuttavad, kus on alateadlikult hoomatavad ja samas umbusku toonivad ideed.
Mõtleme maailma ümber, mõtestame teisiti. Lapsed näevad reaalsust meie mõistes ebareaalselt, kuid samas on nad ju avatud oma aistingu ja loomega täisealiste väljakujunenud mõttemalle muutma. Seda head ja heas mõttes lapsemeelset uudishimulikku vaimu, tahtmist omamoodi maailma näha ja tõlgendada jätkub kunstnik Naima Neidrel õnneks küllaga.
Autonoomsed, kunstniku loomingulist elu  saatvad ideed on tabamatult joonistustes edasi antud metafoorid, millest kumab jätkuvalt läbi rõõm mängulisest peiteilmast ja tabavast professionaalsest küpsusest.
Tundub, et Naima Neidre looming peabki midagi peitma, hoidma endale ja vaid aimamisi avama ennast läbi kunsti vaatajale. Seda eriti siis, kui vastamisi on elu argipäev ja tema varjuteater, isegi aimamatu püüdlus aimatava reaalse idee teostuse juurde on õhkõrn. See toimib läbi elukogemuse, tarkuse, alateadvuse ja meisterlikkuse jäägitu pühendumise läbi  suure kunsti osaduses. Ta peidab oma kunstis meisterlikku saladust iseendast ja meist.
Erkki Juhandi
näituse kuraator

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht