“Meeste mänguasjad – puutöö” Kondase Keskuses

Share this...
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter

Alates 9. novembrist on Viljandis Kondase Keskuses avatud näitus “Meeste mänguasjad – puutöö”.

16. novembril kell 16.00 toimub TÜ Viljandi Kultuuriakadeemia korraldatava Pärandtehnoloogia konverentsi raames näituse ametlik avamine. Samas toimub ka Anu Raua nimelise stipendiumi üleandmine.

Restauraator Tõnu Parmaksoni kogust pärinevad tööriistad annavad põhjaliku ülevaate sellest, milliseid tööriistu kasutasid puidu töötlemiseks Eesti talumehed ja käsitöölised kuni 18.-20. sajandini. Tänapäevased puidutöötlemise tööriistad on sageli traditsiooniliste tööriistade edasiarendused ja just siit kasvavad välja paljud puidutööga seotud traditsioonilised võtted.

Aastatuhandete jooksul on inimkond leiutanud kivikirvest kuni arvuti juhitud CNC freespingini sadu ja sadu erinevaid tööriistu, et suvalisest puutükist midagi kasulikku valmistada. Mõnel juhul on need väga robustsed, käepärasest materjalist kohaliku talumehe või käsitöölise enda valmistatud, kuid siiski igati otstarvet täitvad ainueksemplarid, teisel juhul aga nimekate manufaktruuride või vabrikute seeriatoodang, kus kasutati parimaid saadaolevaid materjale ja teati, mis on tootedisain ja -ergonoomika.

Traditsioonilisi tööriistu on uurimisainesena veel vähe käsitletud ning see vajab nii etnoloogilist vaatepunkti kui oskusteavet laiemalt. Viljandi kultuuriakadeemia rahvusliku käsitöö osakonna üks uurimissuundi on olnud just tööriistatemaatika. Loodame, et näitus pakub huvi puutööharrastajatele ja kollektsionääridele ning inspireerib tudengeid tulevasteks uurimistöödeks.

Näituse kuraator on ajaloolane ja restauraator Tõnu Sepp Saaremaa Muuseumist, kelle giidituur toimub publikule 17. novembril kell 11.00.

Näitus jääb avatuks kuni 2. detsembrini 2018.

Kondase Keskus, Pikk tn 8, Viljandi

Avatud K-P 10-17

 

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht