Marika Agu kureeritud grupinäitus “Kuidas: elada. Virtuaalsed biograafiad”
Marika Agu kureeritud grupinäitus “Kuidas: elada. Virtuaalsed biograafiad” avatakse 28. septembril EKKMis
KKEK ja EKKM kutsuvad grupinäituse “Kuidas: elada. Virtuaalsed biograafiad” avamisele reedel, 28. septembril kell 18. Näitusel osalevad kunstnikud Ingrid Allik, Dre Britton ja Laura Põld. Näituse kuraator on Marika Agu (Kaasaegse Kunsti Eesti Keskus).
29. septembril kell 17.00 on näitusel kuraatorituur.
Kolm kunstnikku – Ingrid Allik, Dre Britton ja Laura Põld – eksponeerivad Eesti Kaasaegse Kunsti Muuseumi (EKKM) esimesel korrusel isiklikust elust ja koduruumist inspireeritud objekte, mis kutsuvad vaatajaid ette kujutama nende autorite võimalikke biograafiaid. Näitusele esitatud tööd viitavad kaasaegsele elutunnetusele ja –viisile. Tegemist on jälgedega, mille abil on võimalik rekonstrueerida üldinimlikke argipäevaseid tegevusi ja elukeskkonda.
Guugeldades vastuseid küsimustele, kuidas teha lõket, milline koeratõug sobib kaaslasena sinu iseloomuga, mida süüa õhtusöögiks või mis põhjustab teatud terviserikke, näib, et igale probleemile on olemas lahendus, tuleb osata ainult küsida. Hakkamasaamine laiemas kultuurilises ja ühiskondlikus mõttes on paratamatult igaühe vabadus ja vastutus ning see on tingitud ka elukeskkonnas leiduvatest vahenditest. Spetsiaalselt selleks näituseks loodud kunstiteos-objektid püüavadki sel rühmanäitusel toimida lähtuvalt oma kasulikkusest, kuid paraku kukuvad selles läbi. Kuna neid eksponeeritakse muuseumis, on nad millegi virtuaalse – võimaliku, kujuteldava – võimendatud viitepunkt, mistõttu on tegemist kõike muud kui praktiliste asjadega.
Näitusega kaasneb kataloog, mis sisaldab fotograafi Alan Proosa dokumentatsiooni ning näitusel osalejate pseudobiograafiaid ja elukulgu kujutavaid graafikuid, mille on koostanud kunstnik Camille Laurelli. Kataloogi esitlus on 4. novembril 2018.
Näitus jääb avatuks 4. novembrini. Samaaegselt on EKKMi ülemistel korrustel avatud näitus “omavahel. oskustest”, mis toob kokku Eesti tarbekunsti klassikud ja noorema põlvkonna.
Marika Agu (1989, Tallinn) on kuraator ja kunstikriitik. Oma töös on ta enim tegelenud tänavakunsti ja grafitiga ning 1990. aastate eesti kunstiga. Hetkel töötab ta Kaasaegse Kunsti Eesti Keskuses, keskenduses selle arhiivi korrastamisele ja uuendamisele.
Ingrid Allik (1958, Tallinn) on keraamik, kes oma mitmepalgelises loomingus seob isiklikke mälestusi ja esemeid keraamikaga. Allik on üks jaapani päritolu keraamikapõletamise tehnoloogia raku eksperte Eestis.
Dre Britton (1991, Baltimore) on maaliharidusega kunstnik, kes oma hilisemas loomingus kasutab leidmaterjale vana mööbli kujul ja loob nendest uusi, mitmetasandilisi skulptuure.
Laura Põld (1984, Viin, Tallinn) on kunstnik, kes loob peamiselt interdistsiplinaarseid keskkondi, kasutades maali, tekstiili, puitu, leidobjekte, keraamikat ja videot. Oma loomingus tegeleb ta peamiselt kohataju ja selle loomise küsimustega, kasutades näituseruumi spetsiifikat ning materjalitundlikke ja jutustuslikke elemente.