Maie Helmi näitus Vabaduse galeriis

Olete oodatud Maie Helmi näituse “Linnu tee” avamisele Vabaduse galeriis reedel, 6. juulil kell 17.
Näitus on avatud 6. VII – 25. VII 2018.

Maie Helm on meie praeguse kunsti üks väheseid järjekindlalt animaliste. Ta ise on öelnud, et teda pole kunagi huvitanud inimese kujutamine. Kuid ta pole animalist, kes oleks fauna valinud, et selle liike või isendeid teaduslikult täpselt või karakteerselt edasi anda. Tema loomad, linnud, kalad on olnud pigem metafooriks inimesemaailmale. Kui tema varasemat – 1980ndate ja 1990ndate loomingut võis vaadata absurdi ja groteski võtmes, kohati lähenesid kunstniku tollased kujutised isegi karikatuuridele või kui täpsem olla, siis balansseeris ta väga osavalt groteski karikatuuri piirimail. Maie Helmi varasemad tööd olid teostatud graafikatehnikais, tema meelistehnika oli ofort ja just oforti tundlikkus, pindade töötlemise võimalused tegid tema tollased groteskse märgina mõjuvad loomakujutised esteetiliselt ahvatlevaks.
Viimased kümme aastat on Maie Helmi väljendusvahend olnud söejoonistus. Viimasel ajal on ta kasutanud alusmaterjalina lõuendit, nii et tema joonistusi võib nimetada ka maalideks, peenelt nüansseeritud mustvalgeteks maalideks. “Linnu tee” kangelane on lind, kuid seekord mitte üksikisend, vaid pigem kooslus, ühtsus, parv. Lind, kes kuulub kuhugi ja kelle tähendus tuleb esile just kuuluvuse, ühtsuse kaudu. Kunstnik on ise põhjendanud seda huvi lindude erilise, lausa hämmastava navigeerimisvõime tõttu lennata tuhandeid ja tuhandeid kilomeetreid ning naasta täpselt samasse kohta, kus varaematel aastatel.
“Linnu tee” mõjub piduliku, isegi eleegilisena. See on omamoodi ülemlaul loodusele, mille (kelle) krooniks inimene küll ennast peab, kuid kellelt tal on praegu rohkem õppida kui kunagi varem.

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht