Loone Otsa mononäidend “Üksi lehekuu põues”

Laupäeval, 20.aprillil kell 19 esietendub Eesti Rahva Muuseumi teatrisaalis Karl Sakritsa lavastuses Loone Otsa mononäidend “Üksi lehekuu põues”, mis räägib Eesti riigimehe Jaan Tõnissoni elust, tehes sissevaate nii tema poliitilistesse kui filosoofilis-usulistesse vaadetesse, aga näidates ka suure riigimehe inimlikku külge.

Pooleteise tunniga saab vaataja aimu riigimees Jaan Tõnissoni seni vähe tuntud noorusest, meenutatud keskeas rahvajuhi pilgu läbi. Lugu keerleb Jaan Tõnissoni ja Anton Hansen Tammsaare “tüliõuna” ümber, mille põhjustab verinoor ja kaunis preili Lõhmus. Armukadedus, konservatiivse ja liberaalse ilmavaate põrkumine, naisküsimus ja eesti keele, meele ning rahva tulevik põimuvad ülev-naljakaks pihtimuseks.

Autor Loone Ots: “Miks peame Jaan Tõnissonist rääkima ikka ja jälle? Tõnisson oli aumees sõna kõige ehtsamas tähenduses. Kompromissitult aus poliitik. Meil tasub temast eeskuju võtta. Oleme kõik pärit oma lapsepõlvest ja noorusest. Tõnissoni noorus on seni olnud pigem tundmata. Aga just sellel ajal kujuneb juba meile tuntud rahvuslane, kes on samas romantik. Mul oli suur rõõm leida „Vanas Jaanis“ järjest uusi jooni, mis tegid ikooni inimlikumaks. Ja tabada töö käigus, et Tõnisson oma tohutu haardega oli tegelikult väga üksi, teised lihtsalt ei suutnud nii kõrgelt lennata. Ent see on ka lugu ühe rahvuse kevadest.”
Noore Jaan Tõnissonina astub laval üles näitleja Mihkel Tikerpalu. Lavastuse kunstnik on Ele Krusell, helikunstnik Villem Rootalu, video- ja valguskunstnik Rommi Ruttas. Lavastus “Üksi lehekuu põues” on pühendatud Jaan Tõnissoni 150. sünniaastapäevale ja ühtlasi ka Eesti Vabariigi 100.juubeliaastale.

Lavastust korraldab 2018. aasta maikuus loodud mittetulundusühing TikerKultuur, mille eesmärkideks on Eesti teatripildi ilmestamine omanäoliste väikesemahuliste teatrilavastustega ning professionaalse ja heal tasemel teatrikunsti esitamine üle Eesti. MTÜ eestvedaja on näitleja ja produtsent Mihkel Tikerpalu, kes tegutses varem teatriühendus Misanzen produtsendina.

Etendused toimuvad 20., 22.aprillil ja 12.mail Tartus Eesti Rahva Muuseumis, 28.mail Viljandis Ugala teatris ning 30.mail ja 16.juunil NUKU teatri ovaalsaalis.

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht