“Liustike eleegia”(Tallinn – Võru)

Share this...
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter

12.06.–17.06.2018
ArtDepoo, Jahu 12, Tallinn
12.06 kell 18.15 ARTIST TALK Tallinn Art Week raames
14.06 kell 19.00 performance

20.06.–29.07.2018
Vana-Võromaa Kultuurikoda, Katariina allee 11, Võru
20.06 kell 18.00 performance, näituse avamispidu

Eestis üles kasvanud ja New Yorgis elav kunstnik Jaanika Peerna toob juunis Eestisse uue versiooni oma maailma eri paigus kahe aasta jooksul arendatud “Liustike eleegia” projektist, mis koosneb sajast õhukesest plastpaberist elemendist koosnevast installatsioonist ning koostöös publikuga sündivast performance’ist, mille käigus nii valmib kui ka sulab 15meetrine joonistus. Lisaks skulpturaalsele installatsioonile on näituse osaks joonistused, mis sisaldavad eri tugevuse ja suunaga loodusenergiat.
“Liustike eleegia” projekti põnev eripära on kaheosalisus: algab see ArtDepoo galeriis Tallinn Art Weeki ajal ja liigub sealt nädal hiljem edasi Vana-Võromaa Kultuurikotta. Installatsioon koosneb mõlemas paigas samadest osadest ning materjalidest, ometi avab iga koht projekti omapära omamoodi. Nagu ei saa kaks korda samasse jõkke astuda, pole ka samast mateeriast koosnev näitus eri paigus sama näoga. Kõrge laega ArtDepoo galeriis olevad vertikaalsed orgaanilised vormid muutuvad Vana-Võromaa Kultuurikojas horisontaalselt laiuvaks mereks, justkui oleks vahepeal sulamisprotsess toimunud.
Tallinnas toimuva performance’i käigus sündiv 15meetrine joonistus rullub taas lahti Võrus ning kastetakse ettevõtmise käigus kultuurikoja läheduses asuvasse Tamula järve. Mõlemat paika ühendavaks elemendiks on performance’is kasutatavad jäätükid, mis sõna otseses mõttes sulatavad sündivat joonistust.
Pealkiri “Liustike eleegia” räägib enda eest ise: Peerna elab kaasa kliima muutumisest põhjustatud jäävormide kadumisele polaaraladel. Ja seda endale kõige omasemal moel. Laiemalt võib seda projekti vaadata kui loodusega empaatilise suhte arendamist. Seda nii loojana omaette kui kui ka kollektiivselt koos publikuga.
Kunstnik on “Liustike eleegia” projektiga esinenud New Yorgis, Londonis ja ka mujal Ühendkuningriigis. Viimati oli see suurema grupinäituse “These Waters Have Storeis to Tell” osaks Glynn Viviani muuseumis Swanseas (http://www.ephemeralcoast.com/these-waters-have-stories-to-tell/ ), kus performance võeti nii hästi vastu, et muuseum ostis selle märtsis 2018 oma püsikogusse.

ArtDepoo
Jahu 12, Tallinn
Avatud 11.06-17.06
E-R 11.00-17.00
L,P 11.00-16.00

Vana-Võromaa Kultuurikoda
Katariina allee 11, Võru
Avatud: K–P kella 11–19

Share this...
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht