Leedu ja Eesti filmifestival Uue Kunsti Muuseumis

Share this...
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter

Leedu ja Eesti filmifestival Uue Kunsti Muuseumis

KEEGI EI TAHTNUD SURRA
Leedu ja Eesti filmifestival

11.02 – 5.04.2018
Igal neljapäeval kell 17.30 ja pühapäeval kell 16.00

Filmid linastuvad eesti keeles või eestikeelsete subtiitritega

Pärnu Uue Kunsti Muuseumis tähistab Leedu Vabariigi ja Eesti Vabariigi 100. sünnipäeva! Selleks puhuks pakume kahe maa disaininäitust kui ka filmikava KEEGI EI TAHTNUD SURRA, mis peegeldab kahe sarnase ajalooga rahva traagilist minevikku ja taasärkamist.

Filmifestivali nimifilmiks on 1966. aastal Vytautas Žalakevičiuse lavastajakäe all valminud linateos “Keegi ei tahtnud surra”. See on lugu II maailmasõja veskikivide vahele jäänud leedu taluperest, kus vanema poja rollis tegi endale maailmanime eesti laulja ja näitleja Bruno Oja (1933-2002). Bruno Oja kehastatud Bronius ja tema nooremad vennad tegutsevad sõjajärgses Leedu külas, kus elanikud on jagunenud kahte leeri – ühed toetavad Nõukogude võimu, teised metsavendi. Film näitab iga inimese soovi ellu jääda, kindlustada endale turvaline ja rahumeelne elu. See on lugu kättemaksust, õigluse otsimisest, ellujäämisest. Ekraanil ristuvad perekonnasuhted, armulood ning kaalule pannakse ka sõprus.
Bruno Oja on mänginud ligemale sajas filmis, millest rahvusvaheliselt kõige tuntum ongi just “Keegi ei tahtnud surra”. 1960-ndate aastate lõpust alates elas ja töötas see andekas näitleja peamiselt Poolas. Eesti keeles on ilmunud tema jutukogumik “Külalisena siin maailmas.

Avafilm “Keegi ei tahtnud surra” linastub 15. veebruaril kell 17.30 ja eriseansina 18. veebruaril kell 14.00.

Rohkem infot Uue Kunsti Muuseumi kohta: www.mona.ee, tel 44 30772.

15. veebruar kell 17.30
18. veebruar kell 14.00
KEEGI EI TAHTNUD SURRA (Leedu)
Niekas nenorejo mirti, rež. Vytautas Žalakevičius, 1966, 100 min.
Vytautas Zalakevičiuse teose peategelane on vallavanemaks pandud Vaitkus, keda mängib Donatas Banionis. Ta ei ole poliitiliselt punane ega valge, vaid hoopis pehme inimene, kes lihtsalt tahab elada. Ent Vaitkus on vägisi pandud vallavanemaks kaugesse maanurka, kus metsavennad on tema eelkäijaid järjest maha nottinud.
Kuigi „Keegi ei tahtnud surra” on sõnumi poolest roosakas film, kus nõukogude mall maksvusele pääseb, on filmis ka mitmetasandiline alltekst. Nimelt näidatakse lihtsaid leedu inimesi, kes olid poliitikast ja sõjast väsinud ning tahtsid maad harida ja oma igapäevasest leivast rõõmu tunda. Filmi keskmes on talupere, kus kõrvuti Bruno Ojaga mängisid nooremaid vendi hiljem endale nime teinud näitlejad Regimantas Adomaitis, Juozas Budraitis jt.

18. veebruar kell 16.00
22. veebruar kell 17.30
INIMESED SÕDURISINELIS (Eesti)
Rež. Jüri Müür, 1968, 85 min.
Kui Punaarmeesse mobiliseeritud eesti meestest pärast raskeid katsumusi tööpataljonides formeeritakse Eesti Laskurkorpus, on paljudel neist raske leida õiget võitlusvaimu – nii ka Enn Kalmul. Alles pikal teel Eestimaa poole ja ränkades lahingutes Velikije Luki all selgineb sõdimise mõte ja siht. Kodusel pinnal, Emajõe kallastel, aga tuleb temal ja ta relvavendadel minna vastamisi rahvuskaaslastega, kes kannavad vaenlase mundrit. Mida tundsid ja kuidas käitusid inimesed, keda aeg sundis sõdurisinelisse? Paatosevabas ja ilustamata sõjafilmis kujutatakse sõja argist palet, sõda kui rasket tööd, mida laskurkorpuse võitlejad eesti meestele omase visadusega päevast päeva teevad, eesmärgiga jõuda tagasi koju.

25. veebruar kell 16.00
1. märts kell 17.30
TUNDED (Leedu)
Jausmaj, rež. Algirdas Dausa, Almantas Grikevičius, 1968, 90 min.
Almantas Grikevičius lavastas 1968. aastal koos Algirdas Dausaga filmi “Tunded” (stsenaariumi autor V. Žalakevičius), milles seatakse vastasseisu leedu rahvuslik iseloom ja sõjaaja-moraalsed ning poliitilised nõudmised. Läänemere rannik, sõja viimased kuud, rinne on lähedal. Rahvuslased, kes on võitluse iseseiva Leedu eest kaotanud, põgenevad kodumaalt. Keskne tegelane on Gasparas (R. Adomaitis), kes võiks olla A. Puipa filmi «Naine ja tema neli meest» kalurite järeltulija: kinnine, sõnakehv mees, kes teeb oma tööd, täidab oma igapäevaseid kohustusi, elab ümbritsevatest sündmustest hoolimata oma elu ega näe koduringist kaugemale. Aga just tema peab mõistma, et vastutustundelise inimesena ei saa ta kõrvale hoida epohhi konfliktidest.

4. märts kell 16.00
8. märts kell 17.30
TUULTE PESA (Eesti)
Rež. Olav Neuland, 1979, 95 min.
Kuigi sõda on lõppenud, ei saabu rahu Mahtjamäe tallu. Peremehele Jüri Piirile avaldavad survet kord metsavennad, kord nõukogude võimule vilja kogumist organiseeriv külavolinik. Võõrad vaated ja nõudmised sunnivad hirmu all olevat peremeest tegema raskeid otsuseid.

11. märts kell 16.00
15. märts kell 17.30
ILUDUS (Leedu)
Gražuole, rež. Arūnas Žebriūnas, 1969, 71 min.
Suurepärane film lapsepõlvest. Filmi peategelane on 9-aastane Inga, kes on oma klassikaaslaste poolt põlatud kuulujutu tõttu, et ta on kodutu. Väike tüdruk elab oma emaga ning kõik imetlevad tema ilu. Tüdrukut köidab tantsimine. Kõik muutub, kui samasse majja kolib uus poiss, kes ei salli tüdruku ilu ja kutsub teda inetuks ning hakkab erinevaid kuulujutte levitama.

18. märts kell 16.00
22. märts kell 17.30
VÄRVILISED UNENÄOD (Eesti)
Rež. Jaan Tooming, Virve Aruoja, 1974, 60 min.
Väikese Kati mängukaaslasteks maal vanaema juures on nii külapoisid kui kogu loodus – loomad ja lilled, tuul ja kivid. Kati loitsib välja päikese ja hõljub lilleväljade ja kogu ilmamaa kohal. Tegelikkuse ja võlumaailma vahel ei ole siin piire. Kas sama mäng on ka linnakodus võimalik?

25. märts kell 16.00
29. märts kell 17.30
SENECA PÄEV (Leedu)
Senekos Diena, rež. Kristijonas Vildžiūnas, 2016, 106 min.
On 1989. aasta, nõukogude aja viimane aasta Baltimaades. Leedus asutavad kolm 18-aastast sõpra Seneca vennaskonna. Nende motoks saavad sõnad, mille nad omistavad filosoof Senecale: „Ela iga päeva nii, nagu oleks see viimane.” Armastuse kolmnurk lõhub vennaskonna just sel ajal, mil kolme riigi rahvad käsikäes Balti ketis osalevad.
25 aastat hiljem elab üks vennaskonna liikmetest, Simonas, esmapilgul edukat elu, kuid ta mõistab, et on reetnud oma nooruse ideaalid ja muutunud kalgiks kõrvaltvaatajaks. Elu sunnib Simonast avama oma mineviku Pandora laeka.

1. aprill kell 16.00
5. aprill kell 17.30
EMILIJA (Leedu)
Emilija iš Laisvs Alejos, rež. Donatas Ulvydas, 2017, 120 min.
Ajalooline draama. On 1972. aasta kevad ning noored marsivad Vilniuse tänavatel, et nõuda vabadust Leedule. Nende seas on ka Emilija, kes koos teistega protestib, et jõuda lähemale oma unistustele. Siiski ei ole kõik nii lihtne, kui see näib. Unistused vabadusest võivad ju olla, kuid näitlejana töötav Emilija peab oma karjääri nimel näitama lojaalsust ka võimul oleva süsteemi poolt.
“Emilija” põhineb tõsielul ning räägib ajast, mil sõnavabadus oli keelatud, kuid eksisteeris piiritu armastus koduriigi ja kaaskodanike vastu.

UUE KUNSTI MUUSEUM
Esplanaadi 10, Pärnu
www.mona.ee | muuseum@chaplin.ee | T: 4430772

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht