Läti Kirjandus- ja muusikamuuseum avab Tartus näituse “Eduards Veidenbaums – võimatu luuletaja”

Share this...
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter

Ainus kindlalt teada foto E. Veidenbaumsist. Kadreering Tartu üliõpilasseltsi “Pīpkalonija” grupipildilt, 5. mai 1890. Foto: V. Malinovskis.

5. märtsist 30. aprillini saab Eesti Kirjandusmuuseumis Tartus vaadata Läti Kirjandus- ja muusikamuuseumi näitust “Eduards Veidenbaums – võimatu luuletaja”, mis jälgib läti esimese modernse luuletaja napi eluea pöördepunkte, otsides ka vastust küsimusele, mis tähtsus oli tema lühikeses elus Tartu ülikoolil ja Tartus veedetud ajal.
Kuidas on võimalik, et inimesel, kes elas vähem kui 25 aastat ja jõudis realiseerida vaid tühise osa oma loomepotentsiaalist, oli määratud saada läti kaasaegse luule alusepanijaks? Näitus “Eduards Veidenbaums – võimatu luuletaja” püüab lahti harutada Veidenbaumsi lühikese, kuid ebatavaliselt sisuka elu lõnga.
Näituse tuumaks on tänaseni säilinud üksikud esemelised tõendid “Kalāči” memoriaalmuuseumist ning Kirjandus- ja muusikamuuseumi kogudest (asjad, mis on kuulunud E. Veidenbaumsile; luuletaja ülikooliaastate märkmed, luuletuse käsikiri), mille ümber on loodud metafoorne ja informatiivne väli, mis illustreerib E. Veidenbaumsi isikut ja tema panust Läti ja maailma kontekstis. Näitusel saab lugeda ka eesti luuletaja ja tõlkija Contra (Margus Konnula) poolt tõlgitud Veidenbaumsi töid.
E. Veidenbaums tõi 19. sajandi 90ndate aastate alguses luulesse modernse indiviidi tunde- ja mõttemaailma. Veidenbaumsi sügavalt isiklikult läbitunnetatud üldinimlike ideede ja järelduste konflikt laseb tema luulel tänapäevasena mõjuda ka praegu. Veidenbaumsi aktuaalsus on kõige märgatavam kriisi ja paradigmamuutuse ajastutel, kui uued maailmavaatemudelid ei ole veel tekkinud.
Et elustada E. Veidenbaumsi kohalolu Tartus ja aktualiseerida tema luulet läbi isikliku kogemuse, on kavandatud mitmed kaasavad tegevused. Jalutuskäik mööda luuletaja lemmikmarsruute annab võimaluse saada tuttavaks tema elukohtadega Tartus, samas jagades muljeid sotsiaalvõrgustikes. Näitusekorraldajad kutsuvad igaühte võrdlema enda saavutusi Veidenbaumsi omadega ja päästma mõnd tema luuletust hävimisest.
Näituse “Eduards Veidenbaums – võimatu luuletaja” kontseptsiooni autor: Marians Rižijs
Kuraator: Lelde Vaivode
Stsenograaf: Mārtiņš Kalseris
Videokunstnik: Ineta Sipunova
Konsultant ja tõlkija: Margus Konnula

Ülikoolikaaslase A. Dauge joonistatud šarž E.Veidenbaumsist.

Näituse avamine: 5. märtsil kell 18.00 Eesti Kirjandusmuuseumis Vanemuise 42 Tartu.
Näitust “Eduards Veidenbaums – võimatu luuletaja” rahastatakse Läti kultuuriministeeriumi vahenditest. Näituse koostamises osales Eduards Veidenbaumsi memoriaalmuuseum “Kalāči”. Toetajad: Läti Vabariigi saatkond Eestis, Eesti Kirjandusmuuseum, “Valmiermuiža” õlletehas ja Tartu Läti Selts.

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht