Lahkunud on suur Eesti sõber Esko Ollila

Share this...
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter

Eile, 1. detsembril 2018 suri ustav Eesti sõber Esko Ollila, Valgetähe II klassi teenetemärgi kavaler.

Poliitik, kahekordne minister ja pangandustegelane Esko Juhani Ollila sündis 14. juulil 1940 Rovaniemis. Aastail 1982-1983 oli ta Soome kaubandus- ja tööstusminister, aastail 1986-1987 rahandusminister. Pikki aastaid töötas ta Soome Panagas, olles seal juhatuse liige alates 1983. aastast kuni aastani 2000.

Esko Ollila toetas veendunult Eesti iseseisvuse taastamist. Eesti vastu hakkas ta huvi tundma juba koolipoisina, alustades eesti keele õpinguid koduse raamatukogu abil. Pärast Lennart Meri raamatu „Virmaliste väraval“ ilmumist soome keeles aastal 1974 (tõlkijaks Eva Lille), alustas ta Meriga kirjavahetust, millest arenes soe ja lähedane sõprus.

Esko Ollila toetas Eesti iseseisvumispüüdlusi tegudega. 1980-ndate aastate lõpus korraldas ta Soome Panga ruumides eestlastele mitmeid kõrgetasemelisi kohtumisi, mis ametlikus vormis oleksid olnud mõeldamatud. Ta organiseeris ka rahalist abi Eesti välissuhtluse edendamiseks ajal, mil välisministriks oli Lennart Meri.

Kui 1992. aasta talvel tabas Eestit äärmiselt terav kütusekriis Venemaa embargo tõttu, õnnestus Eestil tänu Esko Ollila korraldamisele saada abi Soome riigilt. Ollila veenis tollast peaministrit Esko Aho andma Soome valitsuse garantii Eestile eluliselt vajalikele kütusetarnete jätkamiseks.

Esko Ollila algatusel asutati Eesti Instituudi Sõprade Selts, toetamaks kultuuriinstituudi tegemisi Soomes, samuti oli ta esimese Eesti-Soome tulevikuraporti koostaja aastal 2003 koos Jaak Jõerüüdiga.

Esko Ollilat tänulikult mälestades,

Lennart Meri Euroopa Sihtasutus
Perekond Meri

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht