Kuraatorituurid EV 100. sünnipäeval KGB vangikongides

Vabariigi aastapäeval on võimalik tutvuda Pagari 1 hoone kirju minevikuga ning selle rolliga omariikluse ajaloos. Okupatsioonide muuseumi filiaal KGB vangikongid avab külastajatele uksed juba alates kell 8.00. Esmakordselt toimuvad ekskursioonid näituse kuraatori, Sander Jürissoniga.
Pidupäeva puhul on 24. veebruaril sissepääs kõikidele külastajatele soodushinnaga 4 eurot. Lisaks külastusele on kõikidel huvilistel võimalik liituda tasuta ekskursioonidega kell 12.00; 13.00 ja 14.00. Ekskursioonil tutvustatakse Pagari 1 hoone ajalugu, räägitakse sinna rajatud kongidest ning nendes aset leidnud inimõiguste ränkadest rikkumistest ja inimvaenulike režiimide kuritegudest. Kongides toimunu paneb meid laiemalt mõtisklema inimlikkuse üle, tuletades meelde, kui habras on vabadus ning kui oluline on seda iga päev hoida ja selle eest seista.
1912. aastal elumajana valminud Pagari tänava hoone roll on Eesti lähiajaloos märkimisväärne. Eesti Vabariigi väljakuulutamise järel kogunes seal mitmel korral Ajutine Valitsus, Vabadussõja ja järgnenud iseseisvusajal asusid hoones Sõjaministeerium ja sõjaväe peastaap.
Alates 1940. aasta oktoobrist sai Pagari tänav 1 hoonest õuduste maja. Sinna asus Nõukogude Liidu siseasjade rahvakomissariaadi (NKVD) Eesti allüksuse riikliku julgeoleku valitsus, mis oli juba 1940. aasta juunis, kui Eesti okupeeriti, alustanud kommunistliku režiimi ideoloogiliste vastaste vangistamist. Eesti poliitikud, riigiametnikud, majandustegelased, haritlased, ohvitserid, Vabadussõja veteranid, aga ka lihtsalt ühiskondlikult aktiivsed inimesed arreteeriti. Ülekuulatavaid peksti ja piinati ning saadeti siis tribunali alla, mis mõistis nad surma või pikaks ajaks vangilaagrisse.
1941. aastal rajati hoone keldrisse sisevangla kongid, mis on jäänud tänini kommunistliku terrori võrdkujuks. Vanglat kasutati küll vaid 1950. aastateni, kuid seal toimunu elab senini inimeste mälestustes. Kuni möödunud suveni avalikkusele suletuks jäänud vanglat tuntakse Pagari kongide nime all.
Külastajate ees avaneb kelder kahe koridori, kuue kongi ja ühe kartseriga. Kongid on konserveeritud ning külastajatele avatud säilinud kujul. Hoone on aga nüüdseks oma algse ülesande – elamu – juurde tagasi jõudnud.
Sissepääs KGB vangikongidesse on Pikk 59.
Ekskursioonile palutakse eelnevalt registreeruda e-posti aadressil broneering@okupatsioon.ee või telefonil 666 0045.
Kuraatorituurid EV100 programmis: https://www.ev100.ee/et/kuraatorituurid-kgb-vangikongides

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht