Kumu näitus „Vallutaja pilk“ kutsub mõtlema stereotüüpidest ja kolonialismist

Share this...
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter

Kolmapäeval, 18. septembril kell 18.00 avatakse Kumu kunstimuuseumis näitus „Vallutaja pilk“. Selle keskmes on Uus-Meremaa kunstniku Lisa Reihana võimas videoteos „In Pursuit of Venus [infected]“, mis esitab väljakutse visuaalkultuuri ajaloos kinnistunud stereotüüpidele oma ja võõra, eurooplaste ja pärismaalaste kujutamisel.
Lisa Reihana „In Pursuit of Venus [infected]“ on filmilik lavastus Prantsuse tapeedist „Vaikse ookeani pärismaalased“ (1804–1805), mis kujutas legendaarse kapteni James Cooki avastus- ja vallutusretki Austraalias ja Uus-Meremaal 18. sajandi lõpus. Reihana uurib oma teoses maadevallutuse pärandit põlisrahvaste perspektiivist. Digitehnoloogiate abil on kunstnik kahe sajandi vanuse pilttapeedi animeerinud, et elustada hiiglaslikul videopanoraamil reaalseid ja väljamõeldud kohtumisi Vaikse ookeani maade asukate ja eurooplaste vahel.
Teos esindas 2017. aastal Uus-Meremaad Veneetsia biennaalil. „Lisa Reihana video oli üks biennaali mõjuvamaid töid, mis kohe intrigeeris ja ajendas otsima võrdlusjooni Eesti 19. sajandi pildimaterjaliga – nii sellega, kuidas baltlased maailma kaardistasid, kui ka sellega, kuidas nad eestlasi nägid,“ nendib Kumu kunstimuuseumi direktor Kadi Polli.
Reihana teose kõrval vaatleb näitus kolonialistlike stereotüüpide laia levikut ja mõju Baltimaades. Esitletakse Eesti muuseumides ja raamatukogudes leiduvat rohket kolooniate ja avastusretkede ainelist pildipärandit, baltisaksa maadeavastajate ümbermaailmareiside illustratsioone ning Vene impeeriumi rahvaste, sealhulgas eestlaste visuaalseid kujutisi. Paljuski unustatud materjal näitab hästi, et koloniaalsed teemad ei olnud Baltimaade jaoks võõrad ega kauged, vaid kujundasid tugevalt ka siinsete elanike maailmanägemust.
Tehniliselt üliambitsioonika ja poeetiliselt lummava videoteose Eestisse toomine on oluline samm, mis aitab avada uut vaadet ka baltisakslaste ja Vene impeeriumi kunstnike loodud piltidele talu- ja põhjarahvast. „In Pursuit of Venus [infected]“ on olnud väljas kolonialismiteemat käsitlevatel näitustel üle maailma, sealhulgas Londoni Kuninglikus Kunstiakadeemias ja de Youngi muuseumis San Franciscos.
Enne näituse avamist kell 17.00 toimub ingliskeelne artist talk Lisa Reihanaga. Vestlust juhib ajaloolane Linda Kaljundi.
Lisa Reihana (1964) on rahvusvaheliselt tunnustatud Uus-Meremaa kunstnik. Ta eksperimenteerib eri meediumitega, nagu digitaalne video, film, heli, foto, ruumidisain, performance, kehakaunistused ja skulptuur. Vt kunstniku ja tema teose „In Pursuit of Venus [infected]“ kohta lähemalt siit.
Näituse kuraatorid: Linda Kaljundi, Eha Komissarov, Kadi Polli
Näituse koordinaator: Mari Kangur
Näituse kujundus ja graafiline disain: AKSK
Täname: Lisa Reihana, James Pinker, Eidotech, Liina Siib, Eesti Ajaloomuuseum, Eesti Rahva Muuseum, Pärnu Muuseum, Tallinna Linnamuuseum, Tallinna Ülikooli Akadeemiline Raamatukogu, Tartu Ülikooli muuseum, Tartu Ülikooli Raamatukogu, Valga Muuseum
Kumu kunstimuuseumis (3. korrus, B-tiib) jääb näitus „Vallutaja pilk. Lisa Reihana „In Pursuit of Venus““ avatuks 26. jaanuarini 2020.
Info näituse ja seda saatva publikuprogrammi kohta Kumu kunstimuuseumi kodulehel.

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht