“Kui paberit ei ole!” – Okupatsioonide Muuseum kutsub kasetohust kirju meisterdama

Share this...
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter

Juuniküüditamise aastapäeval, 14. juunil algusega kell 13 toimub Okupatsioonide Muuseumis kasetohust kirjade valmistamise õpituba.

Paber tundub täna meile nii tavaline igapäevane tarbeese. Rasketes oludes võib sellest saada aga ainuke võimalus maailmaga suhtlemiseks. Mida siis teha, kui paberit ega muid täna omaseks saanud suhtlusvahendeid ei ole?

Eestlane on alati olnud loov, nõnda olid ka 1941. ja 1949. aastal Siberisse küüditatud eestlased. Küüditamiste tagajärjeks olid laialipillutatud pered ning kadunud kontakt omaste vahel. Selleks, et Siberisse küüditatud saaksid omavahel ning kodustega ühendust võtta, oli vaid üks võimalus – kirjutada kiri. Kui aga paberit kusagilt saada ei olnud, leiti mõtete edastamiseks materjal, mida Siberis ohtralt jagus – kasetoht.

Kasetohust kirjade meisterdamise õpitoas näitame, kuidas kasutati kasetohtu paberi asemel ja igaüks saab kirja või postkaardi endale ise meisterdada. Räägime, millal ja kuidas kaske koorida ning kuidas kasetohtu kirja kirjutamiseks töödelda. Näha saab ka kasetohust haruldusi, mis muuseumis hoiul on.
Näiteks on muuseumis lisaks kasetohust postkaartidele hoiul ka samast materjalist märkmikke ja mängukaartide tasku. Kui kellelgi on veel säilinud kasetohust kirju või muud, siis kutsume üles neist teavitama ja võimalusel neid muuseumis talletama.

Kasetohust kirjade valmistamise õpituba on üks osa Okupatsioonide Muuseumi programmist, mille raames koos UNESCO rahvuslike komisjonidega Eestis, Lätis ja Leedus valmistatakse ette taotlust kasetohule kirjutatud pärimuse kandmiseks UNESCO maailma mälu registrisse. Esimene kohtumine taotluse ettevalmistamiseks toimus 21.-22. mail 2015 Leedus.
Õpitoa kohtade arv on piiratud ning registreeruda saab alljärgneval leheküljel: http://goo.gl/forms/yJMqMjFAOg
Õpitoas osalemine 3 eurot (sisaldab ka muuseumikülastust).

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht