Kris Lemsalu 58. Veneetsia biennaali Eesti paviljonis

Share this...
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter

Kaasaegse Kunsti Eesti Keskus esitleb Eesti paviljoni 58. Veneetsia biennaalil: Kris Lemsalu isikunäitus „Birth V – Hi and Bye“, mis avatakse 10. mail kell 17 Eesti uues paviljonis Giudecca saarel. Näitus jääb avatuks 24. novembrini.

„Sügaval ürgses mudas moodustus kogemata üks elukas,“ kirjutab Andrew Berardini, „See ei pruukinud olla esimene elukraksatus süvaookeanis, kuid sellest esmasest loovusalgest voolas välja kogu meile teadaolev elu. Sest elu algab tihti kusagil niiskes ja soojas, lämmatavas ja venivas. Kõigi meie sees on karjuvalt kuum sünnisegadus: alates sügelevast ihast kuni libeda suguühteni.

Me oleme siin kunstnik Kris Lemsalu skulptuuride ja teoste pärast, mille ta on teinud Eesti paviljoni jaoks Veneetsia biennaalil. Sünd, elu ja surm põimuvad tema nägemuses üheks võimsaks monumendiks, kust võrsuvad värviküllased portselantussid, milleni küünitavad sada avali kätepaari. On loomulik, et Krisi tootem ilmub meile Veneetsias – kohas, kus elu takerdub vulisevatesse kanalitesse ja kus vesi, mis tegi selle linna võimalikuks, neelab selle kord ühe sõõmuga koos kõigi kirikute ja sildadega. Mitte mullast, vaid veest oled sa võetud ja veeks pead sa saama. Esimene elusolend ujus veest välja, viimane hüppab sinna pea ees sisse.“

Avamisõhtul tuleb esmaesitlusele spetsiaalselt selleks sündmuseks valminud rituaalne performance, mille autorid on Kris Lemsalu, Roman Lemberg, Michael Kleine, Michiko Takahashi ja Carola Caggiano. Etendus on inspireeritud antiikaja maagilistest rituaalidest. Sarnaselt Kreeka-Rooma pärimuse sibülladele esitatakse palveid ja laule, et anda elu Lemsalu installatsioonile. Rituaal jutustab sünnist, surmast ja taassünnist, mille kõigi lähtepunkt on Veneetsia räpastes kanalites. Esitamisele tulevad tekstid on ladina keeles ja pärinevad erinevatelt autoritelt, teiste seas Apuleiuse romaanist „Metamorfoosid”, paganlikest palvetest ja manamistest. Kõlavad trummid ja orelimuusika ning kunstnikud loovad Veneetsia linnast inspireeritud helimaastiku, kus loksuvad lained ja põrisevad mootorpaadid. Näituse muusikalise kujunduse autor on Kyp Malone.

Kris Lemsalu on sündinud 1985. aastal Tallinnas ning elab ja töötab Viinis ja Tallinnas. Ta loob erinevaid meediumeid ja ootamatuid materjale kombineerivaid skulptuure, installatsioone ja performance’eid. Viimasel ajal on Kris Lemsalu osalenud näitustel Londonis Goldsmiths CCAs (2018), Secessionis Viinis (2018), Performa 17 festivalil New Yorgis (2017), DRAFi performance’ite õhtul Londonis (2017), Bunshitu galeriis Tokyos (2015), Ferdinand Bauman galeriis Prahas (2015). Lemsalu esindavad galeriid Temnikova & Kasela Tallinnas ja Koppe Astner Glasgow’s. Kris Lemsalu loomingut on tunnustatud 2018. aasta riikliku kultuuripreemiaga ja presidendi noore kultuuritegelase preemiaga.

Lemsalu kutsus näitusega töötama rahvusvahelise seltskonna kirjutajaid, kunstnikke ja kuraatoreid, nende seas Andrew Berardini, Sarah Lucas, Irene Campolmi ja Tamara Luuk. Andrew Berardini (1982, elab Los Angeleses) on kuraator ja kunstikriitik, kes kirjutab peamistele rahvusvahelistele kunstiväljaannetele ning on lõpetamas raamatut sellest, kuidas olla ebaprofessionaalne kunstnik. Sarah Lucas (1962, elab Londonis) on tuntud Briti kunstnik, kes esindas Suurbritanniat 2015. aastal Veneetsia biennaalil ning ühtlasi Kris Lemsalu mentor. Irene Campolmi (1987, elab Kopenhaagenis) on Itaalia päritolu kuraator, kelle peamine huvi on performatiivne kunst, mis tegeleb postkoloniaalsete, queer- ja feministlike teooriatega. Tamara Luuk (1952, elab Tallinnas) on Tallinna Kunstihoone kaasaegse kunsti kuraator ja Kris Lemsalu kauaaegne kaasamõtleja, kes 2016. aastal kureeris Lemsalu ja Tiit Pääsukese ühisnäituse „Kaunitar ja koletis“.

1895. aastast toimuv Veneetsia kunstibiennaal on vanim ning suurim rahvusvaheline kunstisündmus. Eesti osaleb oma paviljoniga Veneetsias alates 1997. aastast. 58. rahvusvaheline Veneetsia kunstibiennaal toimub 11.05 – 24.11.2019, rahvusvahelise näituse peakuraatoriks on Londoni Haywardi galerii direktor Ralph Rugoff.

Eesti paviljoni Veneetsia biennaalil korraldab aastast 1999 Kaasaegse Kunsti Eesti Keskus (komissar Maria Arusoo) ning toetab Eesti Kultuuriministeerium.

TIIM
Komissar: Maria Arusoo (KKEK)
Kommunikatsioonijuht: Kaarin Kivirähk (KKEK)
Produktsioonijuhid: Evelyn Raudsepp, Sten Ojavee (KKEK)
Produktsiooni assistent: Aleksandra Kiskonen
Graafiline disainer: Aadam Kaarma
Tehniline juht: Tõnu Narro
Partnerid: Eesti Kultuurkapital, COBALT Advokaadibüroo, DSV transport, Outset Estonia, Silber Auto, Eesti Kunstnike Liit, Elusia, Leffe, Bekker, Moe viin, Temnikova ja Kasela galerii, Koppe Astner galerii

NÄITUS
Kris Lemsalu isikunäitus „Birth V – Hi and Bye“ Eesti paviljonis 58. rahvusvahelisel kunstinäitusel La Biennale di Venezia
Asukoht: Eesti paviljon, c/o Legno&Legno, Giudecca 211, 30133 Venezia
Aeg: 11.05.2019 – 24.11.2019 (pressipäevad 8. – 10.05)
www.birthv.com

Share this...
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht