Kondase keskuses käesoleval nädalal

Kondase keskuses (Pikk 8, Viljandi) on viimast nädalat avatud paljudele vaatajatele hinge läinud Vergine Liiv-Hillepi mälestusnäitus. 1930ndatel Viljandis üles kasvanud Liiv-Hillep õppis aastatel 1939–1941 Tartus Pallase kunstikoolis. 1944. a. põgenes ta abikaasaga Saksamaale, kust 1947. a. Siirduti Belgiasse Liège’i, kus abikaasal õnnestus mäetööstuses teenistuskoht leida. Vergine töötas lühikest aega marmelaadivabrikus, kuni jätkas 1957. aastal kunstiõpinguid Liège’i Kuninglikus Kunstiakadeemias. 1961. a lõpetas ta kunstiakadeemia silmapaistvate tulemustega maastikumaali ja gravüüri alal, pälvides linnavalitsuselt audiplomi ja hõbemedali parimale lõpetajale koos preemiareisiga Pariisi. Pärast kunstiakadeemia lõpetamist töötas Liiv-Hillep küllaltki eduka vabakunstnikuna kuni pensionieani. Vergine Liiv-Hillep suri tänavu jaanuaris – enne oma surma oli ta viimane eesti kunstnik, kes sai õpetust sõjaeelses Pallases. Tegemist on kunstniku esimese muuseuminäitusega Eestis. Näituse avamise galerii: https://www.facebook.com/media/set/?set=a.916817011699493.1073741839.159720647409137&type=3
Lisaks on 13. detsembrini avatud Matti Miliuse mälestunäitus „Matti soovil”. 10. novembril täitunuks legendaarsel kunstikollektsionääril 70 eluaasta. Paraku lõppesid tema elupäevad enne suuri pidustusi. Veel eelmisel kevadel käis reibas Milius Kondase keskuses ning teatas, et soovib tuleval sügisel meie juures avada oma kogu ülevaatenäituse. Läks aga teisiti – tulekahju ajal mullu detsembri lõpul teise korruse aknast alla hüpanud Milius vigastas selgroogu ega saanud sestpeale oma alakeha ise liigutada. Mõned kuud hiljem suri ta Tartu ülikooli kliinikumis. Näitusel eksponeerime Tiiu Kirsipuu, Ilmar Kruusamäe ja Aapo Puki portreesid Miliusest kui ka taieseid, mis algselt Miliuse kogusse kuulusid, autoriteks Irina Nahova, Svetlana Kopystianska, Maija Tabaka, Gleb Bogomolov, Sergei Dobrodvorski, Andrus Kasemaa, Eduard Šteinberg, Rein Tammik, Peeter Urbla ja Valeri Vinogradov. Näituse avamise galerii: http://www.ohtuleht.ee/703786/galerii-matti-miliuse-70-sunniaastapaevale-puhendatud-naituse-avamine-kondase-keskuses
Laupäeval, 28. novembril kell 12 toimub näitustel tunniajane ringkäik, kus kuraator Gregor Taul kõneleb nii Vergine Liiv-Hillepist kui Matti Miliusest. Osalemine muuseumipiletiga.
Neljapäeval, 26. novembril kell 16 toimub Kondase keskuses vestlusõhtu „Ääremärkused”, kus külalisteks on Mari Niitra ja Tanar Kirs Juhan Liivi muuseumist. Juttu tuleb Liivi viimastel eluaastatel kirja pandud arutlevat laadi kirjutistest, mis kandsid just nimelt pealkirja „Ääremärkused”. Osalemine tasuta.
“Ääremärkused” on vestlussari, kus kõnelejateks on inimesed, kes ühel või muul viisil puutuvad kokku enese (või kellegi teise) positsioneerimisega kultuuri äärealal. Kondase keskuse profiilist tulenevalt huvitavad meid eriti visuaalkultuuri marginaalsed nähtused, ent samavõrd põnev on jälgida enesekindla perifeeria arenemist kogu kultuuriruumis.

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht