Kaido Ole installatsioon „Sõltumatu friik“ ehib Utilitase uue koostootmisjaama fassaadi

Sõltumatu friik. Kaido Ole

Tallinnas Väo piirkonnas avatud energiakontserni Utilitas koostootmisjaama fassaadil on kunstnik Kaido Ole installatsioon „Sõltumatu friik“, mis ilmestab soojust ja elektrit tootvat hoonet.
Kaido Ole sõnul mängis ligi 15 meetri kõrguse teose sünni juures kõige olulisemat rolli soov teha sinna midagi võimalikult vastupidavat ja efektset, mis kõnetaks ja innustaks.
Ole rääkis teose kohta järgmist:
Nagu sellised teosed enamasti, on ka käesolev loomulikult üdini sümbolistlik, ehk et kõik see vähene ka tähendab midagi. Kui alustada ülevalt, siis tegelase tohutu pea räägib loomulikult sellest, et ta töötab eelkõige peaga ja on arukas tüüp. Tema kaks süütut sinisilma, mis üles taevasse vahivad on märk teatavast sinisilmsusest ehk naiivsusest, mis tegelikult on väga oluline omadus, kui tahetakse korda saata midagi päriselt suurt. Midagi, mis on natuke rohkem, kui tavaliselt võimalikuks või mõistlikuks peetakse. Rohelised käed on rohelise mõtlemise instrumendid, kuidas siis teisiti. Kandiliste vormidega tumesinine keha on see ratsionaalne mootor, mis neid veidi idealistlike suuri ideid tagalast toetab. Mitte väga suur, kuid paistab, et piisav – järelikult efektiivne. Nagu üks korralik mootor peab olema, et teeb ka väiksena ära palju suuremate töö. Ning lõpuks see tulejutt, mis alt välja käib ja teda edasi viib. Kuna ühtki  kütusevoolikut või paaki pole  näha, siis ilmselt on tegu mingi üsna sõltumatul energial töötava jõuallikaga, mis suudab ennast ise toita. Suveräänne organism, mille tegutsemise piiriks on kosmose piiramatus. Katusest on ta juba kõrgemale kerkinud ning kohe-kohe kaobki ta, tulejutt taga, kuhugi kõrgustesse. Kui sellise iseloomuga vapiloom on juba fassaadile lastud, ju siis peab selle seina taga olev firma sarnaseid väärtuseid endale olulisteks.
Eesti energiakontsern Utilitas avas täna Tallinnas uue koostootmisjaama. Kodumaisest taastuvkütusest soojust ja elektrit tootev jaam katab ligi 20 protsenti Tallinna kaugküttetarbijate soojusvajadusest ning annab elektrit ligi 50 000-le kaugküttega kodumajapidamisele.
Kaido Ole (sünd 1963), elab ja töötab Tallinnas. Ta on õppinud Eesti Kunstiakadeemias disaini ja maali (1982—1992) ning töötanud EKAs joonistamise ja maali õppejõuna ning maaliosakonna professorina (2003—2010). Alates 2010. aastast vabakutseline kunstnik, näitustel esinenud alates 1989. aastast. 2003 esindas Eestit Veneetsia 50. kunstibiennaalil John Smithi nime all koos Marko Mäetammega. Kaido Ole loomingu keskmes on kontseptuaalne maal. Hoolimata sellest, et suuremõõtmelised maalid on peensusteni läbikalkuleeritud ja näivad lausa masinlikud, huvitab teda maal kui käsitöö ja maalimise käigus tekkivad vead. Ole teatraalsed ja vastuolulised süžeed ühendavad alati erinevatest maalistiilidest pärit võtteid geomeetrilisest abstraktsionismist popkunsti ja uusrealismini.

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht