Jüri Ojaver mõtleb Tallinna Linnagaleriis elu üle järele

Alates 9. juunist Tallinna Linnagaleriis avatud Jüri Ojaveri isikunäitusel „Meestepood“ kõneleb kunstnik sookaaslaste sõnade abil meeste tervisest, elukvaliteedist, suremusest ning nende jäetavast kultuuri- ja mälujäljest.

Näituse avamine toimub neljapäeval, 8. juunil kell 18.00. Näitus jääb avatuks 30. juulini.

1980. aastate alguses avati praeguse Linnagalerii ruumides tollal erakordne kauplus, kus müüdi ainult meesteriideid. Noor dekoraator Ojaver tegi kaupluse sisekujunduse. Aastal 2017 toob ta „Meestepoe“ samadesse ruumidesse tagasi metafoorsel tasandil – teosed on seotud meeste eluga kas tsitaatide või mehe garderoobi kaudu.

„Selles meestepoes müüdi kõike peale ülikondade: sokke, aluspükse, särke, lipse ja nii edasi,“ meenutab Ojaver Harju tänaval asunud poodi. „Lipsud on kummaliselt edevad riideesemed. Kõik mehed neid ei kanna, aga mõnel elualal ei võeta sind ilma lipsuta jutulegi. Lips on justkui traditsioonilise tööka mehe märk.“ Lisaks on Ojaver kogunud tsitaate 46 sõbralt. Need räägivad kunstnikule ühelt poolt konkreetsetest inimestest, teiselt poolt aga peegeldavad meeste üldist mõtteviisi.

Maalikunstnik Mihkel Ilus on Ojaveri loomingut kirjeldanud elujaatavana, hoolimata selles leiduvast võllahuumorist ja absurdist. „Minu jaoks on Jüri loomingus huvitav jälgida seda, kuidas isiklikest seikadest saab kunst. Teemad on väga rasked, aga sügavalt läbi tunnetatud ning esitletud kunstniku äratuntavas vormikeeles, mis suudab vaatajat murega rõhumise asemel isiklikult puudutada.“

1955. aastal sündinud Jüri Ojaver on eelkõige tuntud skulptorina, kuigi on läbi aastate eksponeerinud ka näiteks videoid ja maale ning teinud mitmeid performance’eid. 1999. aastal esindas Ojaver koos Peeter Pere ja Ando Keskkülaga Eestit Veneetsia biennaalil. Viimane isikunäitus „Surev koer. Vol 2“ toimus 2017. aasta alguses Vabaduse galeriis.

Täname: Eesti Kultuurkapital, Kultuuriministeerium, Tallinna Kultuuriamet, Veinisõber

Tallinna Linnagalerii (Harju 13) on avatud kolmapäevast pühapäevani 12–18, sissepääs tasuta.

SA Tallinna Kunstihoone Fond on kaasaegse kunsti asutus, mille näituseprogrammi näeb kolmes galeriis Tallinna keskväljakul – Tallinna Kunstihoones ning samas lähedal asuvates Linnagaleriis ja Kunstihoone galeriis.

www.kunstihoone.ee
www.facebook.com/TallinnaKunstihoone/
www.instagram.com/tallinnarthall/

Rohkem infot:
Siim Preiman
53432526
siim@kunstihoone.ee

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht