John Digby ja Jean-Louis Cerisier Kondase keskuses

Repro: John Digby.

Repro: John Digby.

Kondase keskuse 2016. aasta olulisimad välisnäitused tutvustavad silmapaistva angloameerika kollaažikunstniku ja luuletaja John Digby ning prantsuse iseõppinud kunstniku Jean-Louis Cerisier loomingut.
Pariisis õpetaja ametit pidav Jean-Louis Cerisier (snd 1957) tutvus juba nooruses oma kodukandi Lavali iseõppinud kunstnikega. Tema sügavam huvi rahvaliku kunsti vastu lõi välja Poolas, kus ta 1970. aastatel õpetajana töötas. Sealt sai alguse tõeline jaht metsikule loomingule – sellisele, mis jääb muuseumidest väljapoole, looduslikku keskkonda, levib seintel ja müüridel, aedades ja teeservadel. Prantsusmaale naastes hakkas ta ise maalima ja kollaaže tegema ning hakkas Mayenne’i maapiirkondades otsima teisi väljaspool etableerunud kunstimaailma loovaid kunstnikke. Inspireerituna teiste loojatest on ta katsetanud erinevaid tehnikaid: guašši, õlimaali, pliiatsi- ja pastellijoonistust, kollaažitehnikat. Tema loomingut iseloomustavad sõnad nagu kehatus, unelus, suletus. Tema piltidest moodustub eluteater, kus tegelikkus seguneb kujuteldavaga ja elutu sulandub elavasse.
John Digby (snd 1938 Londonis) on New Yorgi külje all Long Islandil elav kollaažikunstnik, kelle teoseid on eksponeeritud nii Ameerika Ühendriikides, Ühendkuningriigis, Prantsusmaal kui Koreas. Koos oma abikaasa Joaniga asutasid nad kümmekond aastat tagasi iseseiva kirjastuse The Feral Press, mis avaldab kunstiraamatuid, kus värsket ilukirjandust ja esseistikat põimitakse erinevas laadis töötavate kunstnike illustratsioonidega. Digby on klassikalise ”Kollaažikunsti käsiraamatu” (The Collage Handbook) autor: teose avaldas 1987. aastal üks maailma juhtivaid kunstiraamatute kirjastajaid Thames & Hudson ning seda on korduvalt uuesti trükitud. Digby kollaažides avaneb loodus meile pigem inimese sisemise reaalsuse peegeldusena kui füüsilise maastikuna. Kui Digby eelmine näitus Kondase keskuses pühendus tema nn arhiivikollaažidele, siis käesoleva näituse keskmes on hiina kuuluulest inspireeritud kollaažid. Näituseks valmis spetsiaalne pisiraamat, kus lisaks Digby kollaažide kõrval on välja toodud 8.-12. sajandi hiina poeetide kuuluuletused. Inglise keelde tõlkisid luuletused John Digby ja Hong Ai Bai, eesti keelde pani need ümber Mathura.

Näitused jäävad avatuks 3. augustini. Kondase keskus (Pikk 8, Viljandi) on avatud igapäevaselt 11–18.

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht