Jaan Luige näitus “Sisekõne” Vabaduse galeriis

Share this...
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter

Jaan Luik. Tiiger II 2018

Olete oodatud Jaan Luige näitus “Sisekõne” avamisele Vabaduse galeriis reedel, 7. juunil kell 17.
Näitus on avatud 7. – 26. 06. 2019.

Skulptor Jaan Luik on tegutsenud Eesti kunstis neli aastakümmet: 1979. aastast peale on ta tööd olnud väljas Tartu kunsti aastanäitustel ja 1980. aastast Eesti kunsti kevad- ja sügisnäitustel. Jaan Luike võib määratleda ka kitsamalt Tartu kunstnikuna, sest ta on elanud ja töötanud peamiselt Tartus, õpetanud Tartu kunstikoolis ja kõrgemas kunstikoolis (1979-2000), juhtinud kõrgema kunstikooli skulptuuriosakonda (2011-2014), olnud ka Tartu Kunstnike Liidu esimees (1995-1997, 2003-2004).
Kuid ta on ka hingelt Tartu kunstnik, just traditsioonilises mõttes: modernistina on teda huvitanud vormimängud ja -võimalused, kuid lähtudes kultuuripärandist ja tähendustest. Jaan Luik on pikalt tegelenud kõikvõimalike märkide, piltkirja kujutiste ja tähemärkidega, mis võivad meie kultuuriruumis, ladina või ka kirillitsa kirjamärkidega harjunud inimestele tunduda salapäraste, lausa krüptilistena ning seetõttu hinnatakse neid eelkõige esteetilisest küljest dekoratiivsete abstraktsete kujunditena. Jaan Luigele endale on tähtsad mõlemad aspektid: märgi algne tähendus ning selle muutumine modernistlikuks, abstraktseks kunstiobjektiks. Ehk kui palju tohib kunstnik märki muuta, et sellel säiliks veel tähendus, aga et see toimiks ka omaette kolmemõõtmelise kunstiteosena? Eesti Vabariigi Hiina suursaatkonnas Pekingis on väljas Jaan Luige ja tema poja, kunstiakadeemiat lõpetava noore skulptori Johannes Luige ühistöö “Kulgemine”, kus on kasutatud Hiina kulgemist tähistava hieroglüüfi Dao ja meie piirkonnale omase muinaslaeva vormi sarnasust.
Vabaduse galerii näitusel “Sisekõne” on väljas peamiselt viimaste aastate looming, nende seas ka “Kulgemise” väike variant.

Share this...
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht