Jaak Kikase fotode näitus “40 pilti” galeriis Noorus

Kolmapäeval, 7. jaanuaril avati galeriis Noorus Jaak Kikase esimene fotonäitus „40 pilti“. 13. ja 20 jaanuaril toimuvad galeriis ka füüsika ja fotograafia teemalised avalikud loengud ning näituse tutvustamine autori poolt.

Jaak Kikas (s 1949) on füüsik ja Tartu Ülikooli füüsikaprofessor. Näitus „40 pilti“ on tema fotode esimene avalik väljapanek. Autori füüsikuharidus ja fotograafiaharrastus on kokku andnud huvitava tulemi eksponeeritavate piltide näol, mis võiks pakkuda huvi nii laiemale publikule kui ka inspireerida-initsieerida edasisi ühistegevusi Tartu teadus- ja kunstiruumis.

JK: „Nende piltide ülesriputamisega olen vist teinud midagi, mida olen püüdnud kaua vältida – tunnistanud endale, et ma olen (ka) fotograaf. Kui hea või halb või milliste täienditega, olgu juba vaataja arvata.
Küllap sain ma fotograafiks ammu enne seda, kui hakkasin aktiivselt pildistama. Sest seda viimast olen teinud ju vaid viimased viis aastat, fotograafia aga… See oli mõned aastad pärast ülikooli lõppu, kui ostsin vanaraamatu poest Tšehhi foto vanameistri Josef Sudeki fotoalbumi. Pean nüüd tagasivaates tõdema, et minu jaoks oli sellega midagi pöördumatut sündinud. Ja see, et ma kohe kaamerat ei haaranud, pole eriti oluline. Sest kui ma seda palju hiljem ühel väga isiklikul põhjusel tegin, siis hakkasid pildid tulema, nagu oleks selle tegevuse algus ulatunud tõesti aastakümnete taha.
Näitusel eksponeeritud fotod võtavad oma ainese meie igapäevasest reaalsusest, kuid ei liigitu üldiselt „klassikalistesse“ fotožanritesse nagu loodusfoto, portree, reportaaž jt. Pigem suunavad nad vaatajat mõtisklema üldisemate kontseptsioonide üle nagu aeg, ruum, liikumine, relatiivsus, sümmeetria ja reaalsuse erinevad tasandid.
Sellest vaimust on kantud ka näituse lakooniline pealkiri, mis fikseerib sündmuse mahu, kuid jätab vaatajale vabaduse, millistele mõttelistele riiulitele ta neid pilte just tahaks paigutada. Päriselt ei puudu fotodel ka inimesed, aga nad on pigem „võõrad öös“, „eemaldujad“, „pimedad“, kellest meid lahutavad eelarvamuste, ükskõiksuse ja enesekesksuse kuristikud. Pole ehk see näituski midagi muud kui (veel) üks katse sellisest kuristikust üle hüpata.”

Pilte saadavad luuletaja Joanna Ellmanni tekstid.
Näituse jooksul peab autor galeriis Noorus kaks avalikku loengut:
– teisipäeval, 13. jaanuaril algusega kell 17:15 „Dimensioonid ja digitaalsus – füüsikas ja fotograafias”
– teisipäeval, 20. jaanuaril algusega kell 17:15 „Hetk ja igavik – aeg füüsikas ja fotograafias”
Loengud algavad näitusel autorituuriga.
Galerii Noorus asub Tartus, Riia 11. Galerii on avatud T-L kl 10-17.
Näituse külastamine on tasuta.
Jaak Kikase fotode näitus „40 pilti“
galeriis Noorus
8.–24. jaanuaril 2015

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht