Ilmus ajakirja Mäetaguste 62. number

Share this...
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter

Ajakirja Mäetagused 62. number pakub lugemist nii usundilisest jutuloomest, rahvaarstidest, eestlaste suurpidudest kui ka kristlikust kunstist.
Reet Hiiemäe vaatleb peamiselt vanema pärimuse usundiliste juttude tekste, analüüsides, milliseid seaduspärasusi esineb mitteverbaalse sündmuse sõnastamisel, millist rolli mängivad selle juures sündmuse toimumise kontekst (näiteks aeg ja koht) ning jututegelaste tegutsemise laad ja resultaat.
Mare Kõiva kirjutab Lõuna-Eesti tuntud rahvaarstist Laine Rohust, keda tunti ka Kaika Lainena. 1980. aastatel nõudis rahvaarst vastuvõtule pürgivatelt patsientidelt arsti saatekirja, mis võis olla tingitud asjaolust, et sovetiajal oli rahvameditsiin põlu all. Artikkel vaatleb saatekirjaga saabunud patsientidele kohaldatud ravimisrituaali, diagnoose, millega patsiendid pöördusid, arstide ja patsientide päritolu, trükiste ja kirjalikkuse osa 20. sajandi ravija traditsioonis ja tema ravirituaalis. Ühtlasi iseloomustatakse ajastukohaseid meediakuvandeid ravijast ja meedia osa ravija tuntuse alusena.
Stanislav Nemeržitski, Iivi Zajedova artikkel analüüsib rahvatantsuga tegelemise põhjuseid ja selle seoseid heaoluga täiskasvanute seas.
Ülle Sillasoo on uurinud kristlikke pilte, millel on kujutatud seeni ning leiab, et mõnel juhul peegeldavad seenemetafoorid Neitsi Maarja isikut ümbritsevat ilmutuslikku õhustikku, seevastu kannatusestseenides seostub seene punane värv või seene kasutamine Kristuse ristikannatuse ja surmaga.
Rubriigis “Meist endist” on Ave Goršič võtnud vaatluse alla aastal 1967 Eesti Rahvaluule Arhiivi 40. sünnipäevaks avaldatud kirjutised, keskendudes nupukesele “Seitse soovi”, mille oli arhiivirahva ootuste-lootuste põhjal kokku pannud Ingrid Rüütel, ning teeb kokkuvõtte peaaegu poole sajandi arengutest.
Pille Kippar meenutab samas rubriigis Richard Viidaleppa rahvaluule koguja ja kolleegina.
Ajakiri annab ülevaate vahepealsetest konverentsidest, ilmunud erialakirjandusest ja kaitstud väitekirjadest. Artiklitele on lisatud ingliskeelsed kokkuvõtted.
Eelretsenseeritav teadusajakiri Mäetagused ilmub järjepidevalt aastast 1996 ja on veebis loetav aadressil http://www.folklore.ee/tagused

Share this...
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht