Hõimurahvaste klassikakontserdil kõlab Mart Siimeri uudisteos

Share this...
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter

Hõimupäevade traditsiooniline kammermuusikakontsert toimub seekord talve hakul. Kontserdil tuleb esmaettekandele Mart Siimerilt hõimupäevadeks tellitud kammermuusika, valik eesti ja teiste sugulasrahvaste nüüdisautorite heliloomingut ja mari rahvalaule. MTÜ Kammermuusikud ja MTÜ Fenno-Ugria Asutuse korraldatav kontsert toimub esmaspäeval, 7. detsembril kell 19 Kloostri Aidas.
Kontserdi eesmärgiks on ühelt poolt äratada huvi eesti ja teiste soome-ugri rahvaste rahvamuusika vastu, teisalt aga tuua kuulajateni kaasaegsed ja värsked lahendused rahvamuusika kasutamisest heliloomingus. Seda eesmärki täidab ka Mart Siimerilt tellitud uudisteos kahele sopranile, kandlele, tšellole ja klaverile pealkirjaga “Tale vüd goch” (Üle võimsa vee). Tegemist on mari lüürilisel rahvaviisil põhineva kammerteosega, mille kannavad ette sopran Kai Kallastu, mari rahvalaulik Anna Mišina, Kristi Mühling (kannel), Aare Tammesalu (tšello) ja Diana Liiv (klaver). Laulu meloodias on täielikult säilitatud mari rahvalaulu pentatooniline laad, pillidele on lisatud ka muid harmooniaid. Laul lõppeb sõnadega „Mu kallim sa oled kaugel, ma ei näe sind ja mu hing valutab“. Mari-ainelise teose loomisele on kaasa aidanud autori tihedad suhted mari ja teiste soome-ugri kultuurinimestega ning sel kevadel Marimaale tehtud reis. Lisaks kõlavad kontserdil Anti Marguste klaveripalad soome-ugri rahvalaulude ainetel, mille interpreedid on seadnud klaverile, kandlele ja tšellole. Soome autoritest tuleb esitusele kaks laulu Kaija Saariaho tsüklist „Neli hetke“. Lisaks kuuleme veel soolopalu instrumentidele ning mari jõululaule.
MTÜ Fenno-Ugria ja MTÜ Kammermuusikud on korraldanud hõimupäevade aegu soome-ugri rahvastele pühendatud kammermuusikaõhtuid juba alates 2011. aastast. Kontserdid on toimunud Tallinnas, Tartus, Viljandis, Valgas, aga ka paljudes mõisakoolides. Sarjast on kasvanud välja mõte rikastada Eesti muusikapärandit eesti ja teiste soome-ugri rahvaste muusikal põhinevate uute teostega ja luua hõimupäevade kammermuusikakontsertidele lisaväärtus nende teoste esmaettekannetega. Tänu kuultuuriministeeriumi toetusele heliloomingu tellimiseks see ka õnnestus.

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht