Hõimupäevadeks valmis näitus soome-ugri rahvaste iseseisvuspüüetest

Share this...
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter

Täna, 14. oktoobril kell 14:30 avatakse Hõimupäevade raames Riigikogu III korruse näitustesaalis näitus „Kellele iseseisvus, kellele autonoomia. 100 aastat soome-ugri iseolemist“.

Esmakordselt publiku ette jõudev teabenäitus põhineb 2018. aastahõimupäevade konverentsi „100 aastat soome-ugri iseolemist“ materjalidel ning tutvustab soome-ugri rahvaste iseseisvumispüüdeid I maailmasõja järel.
2018. aastal möödus 100 aastat Eesti Vabariigi väljakuulutamisest. Samal ajal toimusid pöördelised sündmused kogu Venemaal ja Euroopas, lisaks Soome ja Ungari iseseisvumisele saavutasid territoriaal-autonoomia Nõukogude Venemaa suuremad soome-ugri rahvad – mordvalased, udmurdid, marid, komid ja karjalased. Konverentsil käsitlesid neid sündmusi soome-ugri rahvaste väljapaistvad ajaloolased: Ago Pajur, Andres Bereczki, Pekka Kauppala, Juri Kilin, Vladimir Abramov, Svetlana Bandura, Aleksei Ponomarjov, Rodion Tšuzajev, kes kõik aitasid kaasa ka näituse ette valmistamisel,  hankides näituse koostajatele andmeid ja oma kodumaa arhiividest fotomaterjali.
Näituse tekstid on kirjutanud ajaloolased Jaak Prozes ja Peep Pillak, toimetanud Kadi Sarv. Näituse kujundasid Peeter Laurits ja Kadri Liis Rääk, teostas MTÜ Fenno-Ugria Asutus Riigikantselei EV100 välisprogrammi toel.

Näitus on Riigikogus avatud kuni 25. oktoobrini. Seejärel eksponeeritakse seda Tallinna ülikoolis, Eesti Sõjamuuseumis ning  mitmetes teistes mälu- ja kultuuriasutustes üle Eesti.

Hõimupäevad on kõige olulisem soome-ugri rahvaid tutvustav ja koostööd edendav avalikkusele suunatud sündmustesari Eestis ning kogu soome-ugri maailmas. 2011. aasta märtsis võeti Riigikogus üksmeelselt vastu otsus tähistada hõimupäeva iga aasta oktoobrikuu kolmandal laupäeval riikliku tähtpäeva ning lipupäevana. Hõimupäevade tähistamise traditsioon sai alguse 1931. aastal, kuid katkes nõukogude ajal. Hõimupäevi hakati taas tähistama 1988. aastast.

Täpsema hõimupäevade programmiga saab tutvuda siin.

 

Share this...
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht