Hõimupäevade konverents keskendub sugulasrahvaste kodanikualgatusele
Reedel, 16. oktoobril kell 13 toimub kinos Artis hõimupäevadele pühendatud rahvusvaheline konverents „Soome-ugri (o)positsioon“. Tänavusel konverentsil arutlevad soome-ugri rahvaste maailmakongresside korraldajad ja kodanikuühiskonna liidrid hõimurahvaste hetkeseisu ja tuleviku üle.
Konverentsil toimub kaks paneeldiskussiooni, millest esimene keskendub kodanikuühiskonnaga seotud teemadele Venemaal. Arutletakse, kuidas säilitada oma rahvuslikku väärikust ja kaitsta oma rahva huve, kui ametkonnad püüavad kodanikualgatusi igati kontrollida. Vestlusringis, mida juhib Jaak Prozes võtavad sõna Natalia Antonova Karjalast, Jelena Minnilbajeva Moskvast, Leonid Gonin Udmurtiast ja Svetlana Koltšurina Permi-Komi aladelt.
Teise diskussiooni fookus on soome-ugri rahvaste maailmakongressidel muutuvas maailmas. Diskuteeritakse, kuidas hoida soome-ugri rahvaste koostööd elavana ja leida võimalusi oma rahvusliku identiteedi arendamiseks ning kaitsmiseks tulevikus. Esinejatena astuvad üles Ungari, Soome, Karjala ja Eesti esindajatena Márta Csepregi, Jukka Mallinen, Aleksei Tsõkarev ja Tõnu Seilenthal, arutelu juhib Oliver Loode. Konverents toimub vene keeles sünkroontõlkega eesti keelde.
Vahetult pärast konverentsi, kell 17 näeb kinos Artis Mosfilmi ja Suomi-Filmi koostööna valminud 1959. aasta mängufilmi „Sampo. Päevad, mil maa külmus“ (1959). Filmi naispeaosa mängib armastatud näitleja Eve Kivi. Kell 20 jätkub õhtu hõimupäevade tantsuklubiga Kloostri Aidas.
Hõimupäevade peasündmusteks on täna, 15. oktoobril kell 18.00 Tartu Ülikooli aulas ning 17. oktoobril kell 17 Tallinna Mustpeade majas toimuvad pärimusmuusikakontserdid. Üles astuvad Eestis tegutsevad soome-ugri kogukondade ansamblid ning kõik külla saabunud folkloorikollektiivid mitmetest soome-ugri riikidest ja piirkondadest.
Kultuuriministeeriumi kultuurilise mitmekesisuse asekantsleri Anne-Ly Reimaa sõnul on iga-aastane hõimupäev soome-ugri rahvaste ja riikide kultuuri- ja haridusalase koostöö sümbol. „Sugulasrahvaste kultuuripärand ja käekäik on eestlaste jaoks olulised ning eestlaste soome-ugri päritolu osa meie rahvuslikust identiteedist. Meie eesmärk on hoida soome-ugri rahvaste koostööd elavana ja leida võimalusi oma rahvusliku identiteedi arendamiseks ning ka kaitsmiseks tulevikus,“ rääkis Reimaa.
Hõimupäeva tähistatakse Eestis alates 2011. aastast riikliku tähtpäevana. Hõimupäeva konverentsi korraldab Fenno-Ugria Asutus Kultuuriministeerium toetusel.