Gustav Klucis. Vene 1920.–1930. aastate avangard

Share this...
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter

Neljapäeval, 11. aprillil avatakse Kumu kunstimuuseumis vene avangardismi ja konstruktivismi ühe tuntuima kunstniku Gustav Klucise (1895–1938) näitus. See on tema esimene isikunäitus Eestis, mis kajastab loomingulist arengut, töövõtteid ning teoreetilisi seisukohti.

Lätis sündinud Klucis sattus Venemaale 1915. aastal tsaariarmee koosseisus ning otsustas Läti küttide liikmena pärast Oktoobrirevolutsiooni sinna jäädagi. Kodumaale ei naasnud ta enam kunagi ning tema Läti päritolu on siiani üsna vähetuntud fakt. Klucis õppis aastatel 1918–1921 mõjukas kunstikoolis VHUTEMAS Kazimir Malevichi ning Antoine Pevsneri juhendamisel ning arendas varakult välja eksperimenteeriva ning tehniliselt visionäärse käekirja.

Et konstruktivistlik kunst pidi töötama ühiskonna hüvanguks ning ka Klucisele oli sotsialismi ülesehitus oluline, otsustas ta pühendada oma elu Nõukogude Liidu teenimisele loomingu kaudu. Teda võib pidada fotomontaaži pioneeriks, samuti on suur tema mõju kaasaegsele graafilisele disainile: Klucis taipas varakult massikommunikatsiooni põhimõtteid ning mehhanisme, arendades välja visuaalselt mõjuva agitpropi. Klucis nägi kaasaegset tehnoloogiat võimalusena sünteesida erinevaid kunstivorme ning lõhkuda ranged piirid visuaalkultuuri, disaini ja arhitektuuri vahel. Pea kahekümne loominguliselt aktiivse aasta jooksul läbis Klucise looming totalitaarsele režiimile omased manipulatiivsed etapid: esmalt sai ta nautida illusoorsest loomevabadust uue riigi ülesehitamise käigus. Ametlikule tunnustusele järgnes avangardismi allasurumine riigis ning hoolimata võimujaatavast tegevusest elukaotamine 1938. aasta Stalini puhastuslaines.

Näitusel eksponeeritakse töid alates varastest konstruktivistlikest eksperimentidest elu lõpuni. Muuhulgas tulevad eksponeerimisele 1919. aasta „Dünaamiline linn“, Spartakiaadi-seeria, kuulsad poliitplakatid ning ainulaadne, Klucise autorijooniste põhjal rekonstrueeritud kolmemõõtmeline objekt.

Kuraator: Iveta Derkusova (Läti Rahvuslik Kunstimuuseum)
Koordinaator: Karin Pastak
Ruumikujundus: Terje Kallast-Luure
Graafiline kujundus: Mari Kaljuste
Näitus on avatud 25. augustini.

Publikuüritused

11.04 kell 16 kuraatoriekskursioon (inglise keeles)
13.04 kell 14 ekskursioon (vene keeles)
18.04 kell 18 ekskursioon
24.04 kell 18 film „Klucis. Kunstniku dekonstrueerimine“ / „Klucis: The Deconstruction of an Artist“ (2008, 1h 29 min, rež Pēteris Krilovs), Kumu auditooriumis

Näitus toimub koostöös Läti Rahvusliku Kunstimuuseumiga.
Toetaja: Nordic Hotel Forum

Share this...
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht