Graafik Marje Üksine avab Rahvusraamatukogus isikunäituse

Share this...
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter

Eesti Rahvusraamatukogu peanäitusesaalis ja fuajeegaleriis on 8.–29. maini avatud eesti modernistliku graafika ühe tuntuima esindaja Marje Üksise isikunäitus, kus on eksponeeritud valik kunstniku viimaste aastate töödest.
Fuajeegaleriis on teosed suursarjast „Müüdid“, mis teemale vastavalt teostatud stiliseeritud käsitluslaadis. Eksponeeritud on ka triptühhon, mis tõi 2013. aastal Eesti Rahvusraamatukogu korraldatud konkurss-näituse „Kunstnikult raamatukogule“ peapreemia.
Marje Üksine on sündinud 18. mail 1945. aastal Tallinnas. Aastail 1964–1970 õppis ta toonases Eesti Riiklikus Kunstiinstituudis graafika erialal. Esimese isikunäituseni jõudis Üksine 1974. aastal. Tema isikunäitusi on peale Eesti toimunud Soomes, Rootsis, Ameerika Ühendriikides, Venemaal, Saksamaal ja Taanis.
Üksine on osalenud paljudel rahvusvahelistel graafikanäitustel, sealhulgas Berliinis, Ljubljanas, Krakowis, Fredrikstadis, Firenzes, Baden-Badenis, Maastrichtis, Sofias.
Kunstnik on pälvinud rea preemiaid, sealhulgas Tallinna graafikatriennaali kaks eripreemiat (1983), Riia väikegraafika triennaalil eripreemia (1987), Vilniuse raamatugraafika triennaali peapreemia (1987), Tallinna rahvusvahelise joonistustriennaali „Manu propria“ preemia (2009), Eesti Rahvusraamatukogu konkurss-näituse „Kunstnikult raamatukogule“ peapreemia (2013), Eduard Wiiralti kunstiauhinna peapreemia (2015).
Tema teoseid on Venemaa, Ameerika Ühendriikide, Saksamaa ja Soome kunstimuuseumides, Eesti Kunstimuuseumis, Tartu Kunstimuuseumis ja erakogudes nii kodu- kui ka välismaal.
Marje Üksise isikunäituse ametlik esitlus toimub 18. mail kell 17.30 Rahvusraamatukogu peanäitusesaalis.

Share this...
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht