Festival VDRUG esitleb Moskvas uusimat eesti-vene kultuuri
7. –11. novembril toimub Moskvas festival VDRUG, mis tutvustab eesti kaasaegset venekeelset kultuuri. Miks ja milleks festivali tehakse?
„Kui käime Venemaal, siis meie, Eesti venekeelsed elanikud, kuuleme tihti hinnangut: „Kui hästi te vene keelt oskate!“ räägib festivali kunstiline juht Olesja Rotar. „Seda on imelik kuulda, sest vene keel on ju meie emakeel. Aga Venemaal inimesed ei teadvusta ega tea, et Eestis räägib vene keeles umbes 30% elanikkonnast. Seda ühelt poolt. Teiselt poolt, Eestis jälle kõik uurivad meie identiteedi kohta ja kuidas me suhtume riiki ja rahvuskultuuri. Et vältida sildistamist, me peame jälle ja jälle, ning erinevates kontekstides, leidma iseendale määratluse selle kohta, kes me ikkagi oleme. Mõnikord on see valus ja piinav protsess,“ selgitab Olesja Rotar.
Moskva VDRUG festivali eesmärk ongi näidata, millised teemad on Eesti venekeelsete autorite jaoks olulised, millistele kultuurilistele traditsioonidele nad toetuvad ning miks nende looming on väärt laiema publiku tähelepanu.
Moskva festivali raames toimub kunstinäitus „EXTENTION.EE. „Reflektsioonid: sissevaade/väljavaade“. Vol III“ (kuraator Evi Pärn), raamatunäitus „Alates Igor Severjaninist kuni meie ajani“ (kuraator Elviira Mihhailova), bändide Ruslan Px Band ja Lemon Trees esinemised ning loengud ja artist-talks kaasaegse kunsti muuseumis „Garaaž“ ning Venemaa Riiklikus Humanitaarülikoolis.
Detailne info ja kava: http://plug.ee/vdrug2016.
Esmakordselt toimusid Eestis Vene Kultuuri Päevad 26. mail 1924. Tallinna Linnavalitsus otsustas 90 aastat hiljem traditsiooni taaselustada ja tegi kultuuriajakirja PLUG toimetajatele Olesja ja Dan Rotarile ettepaneku luua festivali kontseptsioon. Festivali nimeks sai hiljem VDRUG. Mahukas üritus, mis toimus 2015. aasta jaanuaris, sai suurt vastukaja nii vene- kui ka eestikeelse publiku seas. Esimese VDRUG festivali eesmärk oli ümber mõtestada ja kinnistada vene pärandi roll eesti kultuuris ning tutvustada autoreid, kelle looming on aktuaalne ja kõrgelt hinnatud kolleegide poolt, kuid mõnikord jäänud varju laia publiku eest. Poeet ja tõlkija, „Vene preemia“ laureaat Igor Kotjuh nimetas 2015. aasta festivali kõige tähtsamaks sündmuseks Eesti venelaste kultuurielus alanud sajandil.