Evald Okase muuseumis avatakse näitus “5 -Kitsed ja Kasemaad”

Share this...
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter

Laupäeval 8. augustil kell 17.00 avatakse Evald Okase muuseumis näitus “5 -Kitsed ja Kasemaad”
Sarjast “Kunstnike perekonnad” on Evald Okase Muuseumis olnud mitmeid näitusi. Tänavune esitab valiku Elmar Kitse, Linda Kits-Mäe, Saskia, Andrus ja Markus Kasemaa loomingust.
Elmar Kits (1913-1972) oli eesti kõigi aegade peenetundelisemaid maalijaid-koloriste, rikkaliku värvi- ja vormifantaasiaga improviseerija, hõrk hilisimpressionist, kes säras erinevates žanrides ja tehnikates, oli võrdselt isikupärane nii realistlikus kui ka (pool)abstraktses laadis, milliseid võis viljeleda üheaegselt. Tema loomingus juba 1940.aastate algupoolel ilmnenud tendents nägemusliku kujundimaailma poole lahenes plahvatuslikult 1960.aastate ja 1970.aastate alguse õli- ja temperamaalides, arvukates visandites ja skulptuurideski, milles sulasid ekspressiivseks tervikuks kaasaegsest kunstist ja tegelikkusest saadud impulsid.
Elmar Kitse abikaasa Linda Kits-Mägi (1915 – 1990) oli suurepärane maalija-kolorist, erinevates žanrides huvitavalt töötanud kunstnik, kes suutis E.Kitse kõrval säilitada isikupärase maalimisviisi ja suhte kujutatavaga . Nende eredate isiksuste kõrval kujunes tugevaks maalijaks ka nende tütar Saskia Kasemaa (1945 – 2019), kes aastatel 1974-97 oli ka õppejõuks Tartu kunstikoolis ja ülikooli maaliosakonnas. Oma loometee algul oli E.Kitse loomingust mõjutatud Andrus Kasemaa (1941 – 2016), kelle isiksus end aga 1970.aastatel maksma pani. Alustanud paljutõotava skulptorina, leidis ta oma perutavale, jõulisele ja sugestiivsele sürrealistlikule fantaasiale sobivama väljundi joonistuses. Tartu Ülikooli kunstikabineti juhatajana aastail 1974-93 oli tal oluline osa noorema kunstnikepõlvkonna radikaliseerumises. Isa jälgedes astub teataval määral samuti omapärase fantaasiarikka joonistajana paeluv Markus Kasemaa (1972), kes, õppinud nii skulptuuri kui ka maali, eelistab digikunsti, milles kajastuvad inimese keerulised suhted tehnoloogilise maailmaga.
Eesti Kunstimuuseum ja Tartu Kunstimuuseum on näitusele laenutanud põhiosa Elmar Kitse, Linda Kits-Mäe ja Saskia Kasemaa eksponeeritud teostest.
Näituse kuraator: Mai Levin
Näitus jääb avatuks kuni 13.septembrini

Lisaks toimuvad näituste kuraatorituurid:
Laupäeval 8.augustil kell 15.00
Mai Levini kuraatorituur ja loeng „Elmar Kits eesti maalis“

Pühapäeval 9.augustil kell 15.00
Mai Levini kuraatorituur ja loeng „Evald Okas raamatukunstnikuna“
Tutvu muuseumi suvise programmiga SIIN:
http://www.evaldokasemuuseum.ee/naitused/index.html

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht