ERMis avatakse näitus „Toolilugu“ Eesti toolidisaini ajaloost

Share this...
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Foto Anu Ansu ja Berta Vosman (ERM)

Vaade näituselt Toolilugu (vasakult) Presidendi ametihoone kabineti tool (Erich Birk, 1937-38) ja Torutugitool (Alar Kotli, 1930ndad).

Foto Anu Ansu ja Berta Vosman (ERM)

Järgmisel kolmapäeval, 30. jaanuaril kl 17 avatakse Eesti Rahva Muuseumi galeriis (Muuseumi tee 2, Tartu; B-sissepääs) Eesti toolidisaini sajast aastast jutustav näitus „Toolilugu“. Koostöös Eesti Sisearhitektide Liiduga (ESL) loodud näituse kuraatorid on kunstiteadlane Harry Liivrand, disainer Lilian Sokolova ja sisearhitekt Katrin Tammsaar.

Näitus vaatleb kronoloogiliselt ja stiiliajaloo kaudu Eesti mööbliajalugu 1920. aastate algusest kuni 21. sajandi teise kümnendini. ERMi galeriis on väljas ikoonilise staatuse pälvinud toole, mida võib leida ühiskondlikes hoonetes, aga ka paljude eestlaste kodudes, ning tänasele publikule vähem tuntud, kuid omas ajas väga levinud toole.

„Need on toolid, mis on teinud kodumaises mööblidisainis ajalugu – seda nii unikaalesemetena kui ka tööstusliku toodanguna. Näitusele oleme valinud toole, milleta me ei kujutaks oma disainiajalugu ette, ning toole, mille unikaalsus on aja märk, sest võimaluste piiratus määras tiraaži,“ ütles näituse üks kuraatoritest Harry Liivrand.

Näitus hõlmab selliste kuulsate interjööride toole, nagu Riigikogu saal (1920. aastad), Tallinna Seltskondlik Maja (1920. aastad), Kadrioru lossi administratiivhoone (1930. aastad), Tallinna kohvik Pegasus (1960. aastad), Tartu Ülikooli aula (1960. aastad), Tallinna raekoda (1970. aastad), Tallinna restoran Eeslitall (1980. aastad) ja Eesti saatkond Pekingis (2010. aastad).

Samas näeb näitusel suurte mööblitööstuste toodangut, nagu Tallinna Lutheri vabriku vineerist toolid, Jaan Siiraku kavandatud mööbel Vikeri tehasele, Standardi, Tallinna vineeri- ja mööblikombinaadi, samuti Tarmeko ja Mangi toodangut. Lisaks eksponeeritakse külatislerite töid, sest needki kuuluvad Eesti toolilukku.

Näituse koostamisel on kasutatud peamiselt erakogudes leiduvaid toole, kuid ka Eesti Rahva Muuseumi, Eesti Arhitektuurimuuseumi ning Eesti Tarbekunsti- ja Disainimuuseumi kogusid. Atraktiivses näitusekujunduses kohtuvad toolid uuesti ruumidega, kuhu nad loodud on.

Näitus on külastajatele avatud 31. jaanuarist ning jääb avatuks kuni 30. juunini 2019. Alates veebruarist toimuvad näitusel kuraatorituurid ja kohtumisõhtud toolidisaineritega ning külastused ERMi mööblikogusse. Näitust täiendab ka eesti- ja ingliskeelne kataloog. Lisainfo ERMi kodulehel: www.erm.ee/toolilugu.

Näituse korraldamiseks organiseeris Eesti Sisearhitektide Liit avaliku konkursi, mille võitjaks kuulutati 2018. aasta jaanuaris „Tooliloo“ projekt.

Näituse produtsent on Reet Mark (ERM) ning graafilise disaini on loonud Eva Unt ja Margus Tammik (Unt/Tammik). Näituse loomist toetasid Eesti Kultuurkapital, Akzo Nobel Baltics ja Fagerhult.

Näituse valmimisse on panustanud ka Eesti Sisearhitektide Liidu toetajaliikmed: Bauhof Group, Decoland, E-Lux Kodutehnika, Elke Mööbel, Floorin, Geberit, Hektor Light, Jung, Lincona Konsult, Mass, Moodne Valgustus, Plaadipunkt, Plaat Detail, Puustelli, RM Stuudio, Tarkett, Villeroy&Boch Gustavsberg AB Eesti filiaal, Vivarec, Wermstock, InterStudio, Glamox HE, I.D. Kangas ja Björn Espresso Bar.

Share this...
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht