ERM tähistab tänavu 110. sünnipäeva

Share this...
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter

Kolm aastat tagasi uude ja päris oma majja kolinud Eesti Rahva Muuseum rajati 1909. aastal kodanikualgatusena. Muuseum tähistab väärikat, 110. sünnipäeva tänavu 14. aprillil suure rahvapeoga „Tantsides läbi 110 aasta“.

„Uus, 2016. aastal avatud hoone on saanud rahvusmuuseumi lahutamatuks sümboliks, kuid ERMi ajalugu ulatub enam kui sajanditagusesse aega. Jakob Hurda ja ülejäänud eesti vaimueliidi initsiatiivil 19. sajandi lõpul alanud kultuuripärandi ja ainelise vanavara kogumisele ning selle säilitamisele rajatud muuseum on 110 aastaga ja uues majas jõuliselt jõudnud tänapäeva,“ ütles ERMi direktor Alar Karis.

„Muuseumi tulevikuvaade järgnevateks kümnenditeks astub aga asutamisaegsete eesmärkidega üsnagi sama sammu – Eesti vaimse ja materiaalse kultuuriloo talletamine ning esitlemine uudsete vahendite ja teadustöö sümbioosis,“ lisas Karis.

ERMi tänane tase ja populaarsus tugineb enam kui sajandipikkusele kogumistegevusele, suhtlusele Eesti rahvaga, teadustööle ning ühistööle mitmete partneritega.

ERM on olnud ja jääb küllap tulevikuski Eesti üheks põhiliseks etnoloogiakeskuseks nii uurimistöö kui ka õpetamise alal. Tartu Ülikooli etnoloogia eriala on alati suurel määral toetunud muuseumi varadele ja inimestele.

Nii ERMi rikkalike kogude eksponeerimist võimaldav uus hoone koos maastikuarhitektuurse lahendusega kui ka püsi- ja vahetuvad näitused on pälvinud palju siseriiklikku ja rahvusvahelist tähelepanu. Mullu tunnustati ERMi kui ühte uuenduslikumat muuseumit Euroopa muuseumiauhindade eripreemia, Kenneth Hudsoni auhinnaga.

Uue maja avamisest alates on ERMi külastanud üle 550 000 inimese. 2018. aastal külastas muuseumit 195 000 inimest, kellest 22% moodustasid enam kui 90 riigi esindajad, mis näitab rahvusvaheliste külastajate kasvavat huvi nii ERMi ja Tartu kui ka eesti ja soome-ugri rahvaste vastu.

ERMi uus hoone on soojalt vastu võetud nii ürituskorraldajate, kollektiivide kui ka kultuurisündmuste külastajate poolt. Näiteks mullu toimus ERMis kokku 600 üritust.

ERM jätkab aktiivselt nii teadus- kui ka kogumistööd ja näituste kureerimist, suheldes pidevalt Eesti kogukondadega ning püüeldes eri tegevustega veelgi suurema nähtavuse poole nii Eesti sise- kui ka välisturismis.

Juubeli puhul võtab ERM kasutusele 110. tegutsemisaastat tähistava logo ja visuaali, mis seob üheks tervikuks nii muuseumi uuenenud identiteedi kui ka pika ja dünaamilise ajaloo. Aastapäeva visuaali kujundikeel sisaldab kõige arhetüüpsemaid elemente – jooni, riste ja rombe –, mis on juba ürgajast sõnumiloomes kasutusel. Tutvu visuaaliga: www.erm.ee/sumboolika

14. aprilli ERMi silla-alal toimuva rahvapeo lisainfo: www.erm.ee/erm-110-rahvapidu
Loe ERMi ajaloost pikemalt: www.erm.ee/et/muuseum/oma-maja/lugu.

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht