ERM avab Tallinna Ülikoolis rändnäituse udmurdi noorte palvustest

Ajanihe. Foto aastast 1993. Autor Arp Karm

Sel neljapäeval, 21. märtsil avatakse Tallinna Ülikooli Mare maja 1. korruse fuajees Eesti Rahva Muuseumi rändnäitus „Ajanihe: udmurdi noorte palvused 1993/2017“.

Näituse avavad ERMi direktor Alar Karis, Tallinna Ülikooli rektor Tiit Land ja Fenno-Ugria Asutuse nõunik Jaak Prozes. Unikaalseid ja arhailisi udmurdi viise esitab ansambel Invis Tatarstanist Varkled-Bodja külast.

Foto- ja filmiprojekti põhjal valminud näitus tutvustab udmurdi noorte initsiatsiooniriitusi ehk üleminekurituaale, millega tähistatakse nende vastuvõtmist kogukonna täiskasvanud liikmete sekka.

Tänapäeval kohtab sellist riitust Euroopa rahvaste seas üsna harva ja ka udmurtidel on see säilinud ainult ühes kohas – Tatarstanis Agrõzi rajoonis Varkled-Bodja külas. Seal ei katkenud see traditsioon isegi nõukogude ajal ja on elujõuline ka tänapäeval.

Näitusel on esitatud kahe uurimisrühma etnoloogiliste välitööde materjalid. See on kombestiku visuaalne jäädvustus, kus on kasutatud ajale omast salvestustehnikat: filmikaamerat aastal 1993 ning digikaa

Ajanihe. Foto aastast 2017. Autor Nikolai Anisimov

merat aastal 2017.

Märkimisväärne on seegi, et objektiivi ette on jäänud kahe põlvkonna kombetalitus – nimelt osalesid 2017. aasta palvustel ka 1993. aasta palvetajate lapsed.

 

Näituse kuraatorid on Nikolai Anisimov, Svetlana Karm, Arp Karm, Eva Toulouze ning kujundaja Jane Liiv. Näituse lisainfo ERMi kodulehel: www.erm.ee/ajanihe

Näitus on viies keeles ja pühendatud UNESCO rahvusvahelisele põliskeelte aastale 2019 ning jääb Tallinna Ülikoolis avatuks 3. maini 2019.

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht