Erinäitus Pirita kloostri reliikviast Tallinna Linnamuuseumis

Share this...
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter

18.–30. septembrini saab Tallinna Linnamuuseumi fuajees näha Eestis ainsana säilinud keskaegset reliikviat – Pirita kloostri püha reliikviat.

Tallinna Linnamuuseumis (Vene tänav 17) on 18.–30. septembrini muuseumi fuajees paavsti visiidi puhul vaatamiseks välja pandud ainus Eestimaa pinnal säilinud keskaegne reliikvia. Tallinna Linnamuuseumi kogus säilitatava museaali teeb eriti haruldaseks ja hinnaliseks selle ainukordsus. Piletiga näitusekülastajad saavad tutvuda ka teiste Pirita kloostrist pärit esemetega.

Reliikvia tuli päevavalgele 1970. aastate lõpu väljakaevamistel Pirita kloostrikiriku põhjalöövist. Pirita kloostri reliikvia koosneb sõrme-, käe- ja jalaluukatketest, mille ümber on seotud kuldbrokaadist tekstiiliribad. Kõige vanem on käsivarreluu, mis pärineb 5.–6. sajandil elanud isikult (deponeeritud Birgitta ordu kloostrile Pirital). Sääreluu ning veel üks käsivarreluu on pärit 11.–12. sajandist ning väike sõrmeluu 13. sajandist. Reliikviaga kaasas olevad tekstiilid on enamjaolt pärit 15. sajandi algusest. Pole täpselt teada, milliste pühakute säilmetega on tegu. Ilmselt peideti reliikvia ära kas enne kloostri lõplikku hävitamist Ivan IV sõjaväe poolt või sattus see pinnasesse pärast altarite purustamist.

Reliikviad olid kristlikus traditsioonis vahendajaks pühakute ja tavamaailma vahel ning neile omistati kaitsev ja imettegev võime, nende poole palvetati ning teatud pühakutelt loodeti abi saada teatud tõbede ja hädade korral. Seetõttu oli Pirita klooster keskajal Eesti alal üks olulisemaid palverännupaikasid.

Lähemalt saab Pirita kloostri reliikviatest lugeda kogumikust MUINASAJA TEADUS 27

Tallinna Linnamuuseum on septembris avatud T–P 10.30–18.00.

Seoses paavst Franciscuse visiidiga räägitakse 19. septembril kell 17.30 Neitsitornis, millised on olnud Eesti ja Tallinna sidemed paavstidega minevikus

Share this...
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht