Ehtekunstnik Darja Popolitova näitus “Eros Loading”

Share this...
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter

Neljapäeval 14. septembril kell 18.00 avatakse HOP galeriis Darja Popolitova näitus “EROS LOADING” / “EROOTILINE LAETUS”.

Elutute esemete hingestatus; digitaalne animism. Mis võiks olla arvuti ning nutitelefoni kasutamisel veel intiimsem kui tema pidev, lakkamatu ning lähedane kohalolu? Kohalolu, kus Platoni idee Erosest kui ideaalsest vormist on viidud täiuslikkuseni; ekraani operatsioonide näiline lihtsus, virtuaalsete vormide ja värvide laitmatus ning virtuaalmaailma eneseesitlik lummus.

Ma puudutan, vajutan, scrollin jälle ja uuesti. Sinise ekraani poolt valgustatud, justkui keset kuu valgusvihku, tunneb minu tehislik kaaslane mind paremini kui mina iseend. See tähelepanu lummab mind. Võimalik, et see kiindumus ei ole ainüksi praktiline, vaid ka spirituaalne.

Kumjalt hübriidne ehteseeria tõstatab küsimusi intiimsusest, mida me loome tehniliste vahenditega — seda, kuidas me neid füüsiliselt tunnetame. Meie armusuhe ekraaniga ulatub sügavamale kui seda on esteetiline köitvus, sügavamale meelte mängust; see on erootiline ja spirituaalne, arvab filosoof Michael Heim oma põhjapanevas teoses “Virtuaalreaalsuse metafüüsika”.

Robotlike vormidega ehteseeria on püüd pöörata tähelepanu sellele, kuidas me loome identiteete tehislike objektide kasutamise kaudu. Ka Nartsissos ei armu iseendasse, vaid enesekuvandi peegeldusse. Niisamuti on ka internetikasutaja lummatud enda eneseesitlusest Internetis, mis koosneb piltidest, tekstist ja müriaadist selfiedest.

Sõrmedega ekraani puudutades, laadib Eros enda kohalolu. See on platooniline armastus, mis hoiab, tunnetab ja peegeldab meid. Vahest nutitelefon ning ehe ei olegi tänapäeval enam niivõrd erinevad?

Darja Popolitova (s.1989) on eesti ehtekunstnik ja disainer. Ta on Eesti Kunstiakadeemia doktorant ja külalisõppejõud. Popolitova lähenemine ehtekunstile kujunes Eesti Kunstiakadeemia ning Bratislava Kunsti ja Disaini Akadeemia õpingute ajal. Lisaks täiendas ta oma oskusi Florian Ladstätter’I stuudios Viinis. Teda on tunnustatud “Noor Ehe” auhinnaga. Popolitova on osalenud näitustel Hollandis, Saksamaal, Brasiilias, Hispaanias ning teistes riikides. Tema käsitletavad teemad loomingus on androgüünsus, sugu, Eros ja digitaalne kultuur.

Näituse graafiline kujundus: Norman Orro

HOP galerii, Hobusepea 2, 10133 Tallinn

 

Share this...
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht