Eesti Tekstiilikunstnike Liidu aastanäitus „Reegel ja rituaal“ ja 2018. aasta parimate tunnustamine Uue Kunsti Muuseumis

Share this...
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Foto Priit Grepp

Lylian Meister, aasta Tekstiilikunstnik 2018 näitus Taeva Arm HOP galeriis.

Foto Priit Grepp

Laupäeval, 27.04 kell 17.00 avatakse Pärnus Uue Kunsti Muuseumis Eesti Tekstiilikunstnike Liidu aastanäitus „Reegel ja rituaal“ ja tunnustatakse 2018. aasta parimaid tegijaid.

Tekstiilikunstnikud otsivad kahel viimasel aastal valminud töödes vastuseid küsimusele, kas ja milleks on vaja reegleid ja rituaale.

Kas me vajame juhist ja korda, struktuure, piiranguid, kirjutamata reegleid, reegleid kinnitamas erandit? Aga minu vabadus, kas ei koosne see mu enda loodud reeglitest? Kunstnikud on leidnud erinevaid viise esitatud küsimustele vastamiseks või vastandumiseks, nendel teemadel mõtisklemiseks või uute küsimuste esitamiseks. Näitusel saavad kokku tekstiilikunsti traditsioone ja piire katsetavad tööd põimevaipadest ja maalitud kangastest kuni skulpturaalsete vormideni.

Näituse avamisel kuulutatakse 2018. aasta loomingulise tegevuse põhjal välja Eesti Tekstiilikunstnike Liidu aastapreemiate saajad. Žürii koosseisus Kai Lobjakas (kunstiteadlane, ETDMi direktor ja disainikogu kuraator), Helen Adamson (kunstiteadlane, ETDMi tekstiilikogu kuraator), Karin Paulus (disainikriitik), Terje Luure (sisearhitekt), Elin Kard (Eesti Kunstnike Liidu asepresident, Hobusepea ja Draakoni galerii galerist), Mare Kelpman (tekstiilidisainer, Aasta Tekstiilikunstnik 2017) ja Heleri Alexandra Sits (tekstiilidisainer, Aasta Noor tekstiilikunstnik 2017) tõstis Eesti Tekstiilikunstnike Liidu juhatuse poolt esitatud nominentide seast esile parimad tegijad kolmes kategoorias.

Aasta Tekstiilikunstnikuks 2018 valiti Lylian Meister. Lylian Meister pälvis tunnustuse aktiivse ja mitmekülgse loomingulise tegevuse eest. 2018. aastasse mahtus autori kolm isikunäitust: „Möödanik+“ Rakvere Teatri galeriis ja kohvikus, „Taeva arm“ Hop galeriis ja „Teeõhtu Boriss Mihhailovitšiga“ Vabaduse galeriis. Samuti osales Lylian Meister rahvusvahelisel näitusel “The 6th Riga International Textile and Fibre Art Triennial Tradition&Innovation. IDENTITY” ja näitustel Eestis. Lylian Meistri loomingut iseloomustab professionaalsus koos paraja annuse huumoriga, tugev sotsiaalne närv ja vastutustundlikkus. Võrdse veenvusega toob ta vaatajate ette nii oma autoriloomingu kui kogutud esemed, väljapanekutest ei puudu omakasvatatud köögiviljad ja hoidised. Kaasates ka teisi autoreid, loob ta meisterliku käega värviküllaseid ja detailirohkeid kooslusi.

Aasta Nooreks Tekstiilikunstnikuks 2018 valiti Mari-Triin Kirs. Mari-Triin Kirs on Kõrgema Kunstikooli Pallas tekstiiliosakonna neljanda kursuse tudeng, kelle portfoolio tutvustab autori mitmekülgseid saavutusi tekstiilikunsti ja disaini valdkonnas. Juba õpingute ajal on Mari-Triin Kirs teinud edukalt koostööd nii Eesti kui rahvusvaheliste disainerite ja ettevõtetega, samuti on ta osalenud Eesti Tekstiilikunstnike Liidu aastanäitustel. Mari-Triin Kirsi iseloomustab pühendumine oma erialaste oskuste arendamisele, huvi materjalide ja tehnoloogiate vastu ning soov järgida oma loomingus jätkusuutlikkuse põhimõtteid.

Tunnustuse Aasta Tekstiilitegu 2018 pälvis stuudio Emma Leppermann. Stuudio Emma Leppermanni kirg on käsitöö, kaunid naturaalsed materjalid, vanad tekstiilitehnikad ning loovad disainilahendused. 2018. aastal toimus “Eesti festival Jaapanis“, mille eesmärgiks oli pikaajaliste koostöösidemete loomine ja kus Eesti disaini tutvustamise üheks eestvedajaks ja korraldajaks oli tekstiilikunstnik Merle Suurkask stuudiost Emma Leppermann.

Aastanäituste korraldamine on Eesti Tekstiilikunstnike Liidu pikaajaline traditsioon, et tuua vaatajateni autorite uudislooming ning pakkuda kõrvuti liidu liikmetega esinemisvõimalust tekstiilitudengitele, ka seekordsel näitusel osalejate seas on nii Kõrgema Kunstikooli Pallas kui Eesti Kunstiakadeemia tudengeid. Viimastel aastatel on saanud tavaks korraldada aastanäitusi Eesti erinevates linnades, et tutvustada tekstiilikunstnike loomingut ka väljaspool Tallinna. Näitusega kaasnevad näitust tutvustavad tuurid.

Aastanäitusel “Reegel ja rituaal” osalevad Aet Ollisaar, Ainikki Eiskop, Anete Vihm, Anu Raud, Aune Taamal, Ehalill Halliste, Elna Kaasik, Ene Pars, Erika Pedak, Erika Tammpere, Eve Selisaar, Grete Kelder, Heleri Alexandra Sits, Ilme Rätsep, Ilme-Anu Neemre, Imbi Kruuv, Kadi Pajupuu, Krista Leesi, Ljudmilla Swarczewskaja, Maasike Maasik, Malle-Maria Sild, Marilyn Piirsalu, Merike Männi, Merike Roodla, Peeter Kuutma, Riina Samelselg, Sigrid Huik, Siiri Nool, Triin Talts ja Tuuli Reinsoo.

Eraldi väljapanek tutvustab aastapreemia pälvinud autorite loomingut.

Näitus on avatud 28. aprill – 2.juuni 2019
Näitust kureerib Eesti Tekstiilikunstnike Liidu juhatus
Näituse kujundaja on Madis Liplap
Tekstiilipreemiate saajaid toetab Kangadžungel.

Aastanäituse toimumist Uue Kunsti Muuseumis toetab Eesti Kultuurkapital ja Pärnu Linnavalitsus.

Share this...
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht