Eesti Noorte Teaduste Akadeemia ühines Põhja-, ja Baltimaade noorte teadlaste avaldusega soolise võrdõiguslikkuse teemal

Noorte Teaduste Akadeemiate ühisavaldus teeb teadusinstitutsioonide juhtkondadele konkreetsed ettepanekud soolise võrdõiguslikkuse edendamiseks teaduses.

Norra Noorte Teaduste Akadeemia presidendi Katerini Storengi sõnul peetakse Põhjamaid küll soolise võrdõiguslikkuse teerajajaiks, kuid ka nende riikide teadussüsteemide ees seisab endiselt omajagu väljakutseid: „Progressi jätkumiseks, selle tempo kiirendamiseks ja tipptaseme teadustöökohtades ning teatud erialadel valitseva soolise ebavõrdsuse leevendamiseks on vaja konkreetset ja suunatud poliitikat. Sooline võrdõiguslikkus teaduses laiendab uurimisküsimuste ja neile vastamise viiside mitmekesisust, mõjudes seeläbi positiivselt teaduspanuse üldisele kvaliteedile.”
Põhjamaades on naiste esindatus doktorantide ja järeldoktorite tasemel hea, ent täisprofessorite tasemel kasin. Ka Eestis on olukord sarnane. 2016 ja 2017 aasta seisuga on doktorikraadi omandajatest 54% naised, ent professorite seas on naiste osakaal vaid 24% ning teadusasutuste juhtide seas 30%. Noorte Teaduste Akadeemiate hinnangul on aeg kaardistada ja kõrvaldada teadusele kahjulikud, ajast ja arust praktikad. Ühisavaldus püüab sellega algust teha, esitades ettepanekuid nii värbamis-, edutamis-, teadusrahastus-, töökeskkonna-, mobiilsuse-, kui retsenseerimisprotsesside kohendamiseks.
„Me loodame, et teadustöö ja rahastamisega tegelevate institutsioonide juhtkonnad kaasavad meie ettepanekud oma igapäevategevusse. Need aitaks parandada teaduskultuuri ning väldiks suurepärase inimressursi jätkuvat raiskamist,” nentis Rootsi Noorte Teaduste Akadeemia president Maria Tenje.
Ühisavaldus töötati välja Põhja-, ja Baltimaade Noorte Teaduste Akadeemia ühiskohtumisel Stockholmis 2019 aasta märtsis (kohtumist toetas NordForsk ja Rootsi Balti ning Ida Euroopa Uuringute Fond (Östersjöstiftelsen)). Ühisavaldusega liitusid Taani, Soome, Norra, Rootsi, Leedu, Läti ja Eesti Noorte Teaduste Akadeemiad. Ühisavalduse tekst on manuses ja siin: https://drive.google.com/file/d/1TGhx-7pbSU2_kvOynCHLiaMATsjV8o2B/view?ths=true).

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht