Eesti Loodusmuuseumis näeb loodust nii nagu seda kunagi varem nähtud ei ole

Share this...
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter

Eesti Loodusmuuseumil on valmis saanud liitreaalsuse rakendus, mille abil saab ellu äratada sadu miljoneid aastaid tagasi välja surnud iidelukaid, piiluda muti maa-alustesse käikudesse ja uurida lähedalt rahvusliblika tiivamustrit. Vastvalminud äpp on tasuta allalaetav ning kõik muuseumikülastajad saavad seda kasutada oma isiklikes nutitelefonides ja tahvelarvutites.

“Tegemist on täiesti uue ja erakordse lahendusega, seda nii looduse vahendamisel kui Eesti muuseumimaastikul,” ütleb projekti vedanud Sander Olo. “Ühendasime uued tehnoloogilised võimalused oma kogude, teadustöö ning loodushariduslike eesmärkidega ja viisime oma sõnumid sinna, kus inimesed igapäevaselt on,” lisab ta.

Loodusmuuseumi rakendus ja selle sisu on valminud koostöös MobiLabi ja BOP Animationiga. “Oleme eriti uhked selle üle, et sisu, mida liitreaalsuse abil näitame, on meie partneritega üheskoos loodud ning põhineb meie kogudel,” ütleb Sander Olo. “Muuseumikülastajale rakenduses nähtavale on eelnenud väga palju eeltööd erinevates etappides, et saada täpne ja detailne lõpptulemus. Aga kogu see töö on vajalik, sest kuidas muidu saaksime me külastajale ägedalt näidata näiteks seda, kuidas üks Eesti looduses leiduv putuktoiduline taim lõunapausi peab,” räägib Olo.

Paar aastat tagasi tuli loodusmuuseum välja oma esimese virtuaalreaalsuse filmiga ja kiirelt kasvanud külastajanumbrid näitasid, et uued tehnoloogilised lahendused pakuvad inimestele huvi ning aitavad atraktiivseks teha teemasid, mis muidu võivad jääda tähelepanuta või tunduda lihtsalt igavad. “Nägime seejuures muuseumis arvukalt ka neid inimesi, kes tulidki ainult uue lahenduse pärast,” ütleb Olo, “aga jäid sisu pärast ja on nüüd loodusmuuseumi püsikülastajad. Ja kuna esimene innovaatiline katsetus oli edukas, otsustasime astuda järgmise sammu, milleks sai liitreaalsus.”

Loodusmuuseumi liitreaalsuse rakenduse abil saab iga muuseumikülastaja oma nutiseadmega avada ekspositsioonis täiesti uue “kihi”, kus ta näeb seda, mida muidu palja silmaga ei näeks.

“Me tahame oma näitusesaalides esitleda Eesti looduse erinevaid tahke, selle ajalugu ja tänapäeva, koos nii mikroskoopiliste kui hiiglaslike tegelastega,” räägib loodusmuuseumi ekspositsiooni kuraator Ulla Männi. “Kui suuremate loomade ja taimedega on lihtsam, siis kuidas näidata looduse varjatud külgi – pisikeste sääskede ja puukide kehaehitusi, muttide maa-alust kuningriiki või väga erilise väljanägemisega kala, kes elas meile hoomamatult palju aastaid tagasi?” küsib Männi. “Liitreaalsus on võimas, sest suudab seda kõike lihtsalt ja mugavalt näidata.”

“Kui me räägime sellest, miks on vaja ellu ärata 500 miljonit aastat tagasi elanud iidelukad või uurida, mida mutt oma käikudes teeb, on vastus lihtne – selleks, et tuua loodust inimestele lähemale, juhtides tähelepanu asjadele, mida me muidu ei märkaks,” ütleb Männi. “Sest selleks, et loodust mõista, peame me seda alustuseks märkama. Ja mis oleks inimeste tähelepanu juhtimiseks parem vahend kui telefon või tahvelarvuti, mida juba nagunii igapäevaselt tihedalt kasutatakse,” lisab ta.

Liitreaalsus on osa Eesti Loodusmuuseumi näitustest ning sellega saab lähemalt tutvuda muuseumis kohapeal muuseumi lahtiolekuaegadel. Juunist augustini on loodusmuuseum avatud iga päev.

Share this...
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht